Жене пушачи у САД су изложене већем ризику од рака плућа и других болести, које се доводе у везу са дуваном, него било кад последњих деценија, указује једна нова америчка студија.
Анализа случајева више од 2,2 милиона особа старости од 55 година, показује да су жене које су пушиле шездесетих година прошлог века биле под 2,7 пута већим ризиком од рака плућа него оне које никад нису пушиле, извештавају светске агенције, а преноси Танјуг.
Данашње жене пушачи су, међутим, под чак 25,7 пута већим ризиком од канцера плућа него оне које никада нису пушиле.
Повећани ризик од пушења је такав да премашује ефекте напретка у медицини, који су у последњих пола века омогућили продужење животног века код непушачке популације, закључује амерички тим.
Вођа студије, Мајкл Тун, доскорашњи потпредседник Америчког удружења за рак, истиче да је забрињавајуће то што се „оштар раст ризика за жене пушаче наставља деценијама пошто су јасно утврђене озбиљне опасности које пушење собом носи”.
Такав тренд Тун делимично објашњава поплавом „лајт” и „мајлд” цигарета, чија су маркетиншка циљна група биле баш жене. Вођа студије додаје да пушачи разблажени дим таквих цигарета увлаче дубље у плућа како би постигли апсорпцију никотина на коју су навикли.
Тун истиче да резултати ове студије имају значајне импликације за многе земље у развоју, у којима се пушење раширило касније него у САД, јер се показало да „епидемија” болести и смртних случајева, који су последица уживања у дувану, прогресивно напредује током деценија, да би се највише испољила педесет и више година пошто се у некој земљи раширила мода пушења међу адолесцентима.
Р. С.
-----------------------------------------------------------
Оставите цигарете пре 40. године
Охрабрујућа порука нове америчке студије је то што је потврдила да остављање пушења у било којем животном добу драматично смањује смртност од свих значајнијих болести које се доводе у везу са дуваном.
Тако пушачи који оставе цигарете пре 40. године, практично, скоро да уопште нису подложни повећаној смртности.