Вест да је једна беба у Америци функционално излечена од вируса сиде одјекнула је у свету у ком је 34 милиона људи заражено ХИВ-ом. Ипак, научници кажу да је прерано говорити о леку за сиду и да је потребно још много истраживања да би новопробуђена нада постала реалност.
Девојчица из Мисисипија данас има две и по године и не мора да узима терапију, јер су лекари одмах по рођењу ударном дозом лекова спречили вирус да формира такозване резервоаре у телу. Време ће показати да ли је заиста излечена или ће оно што је остало од вируса у њеном телу поново букнути у инфекцију.
Докторка Хана Геј из Универзитетске дечје клинике у Мисисипију дала је детету јак коктел лекова не чекајући резултате тестова који су потврдили присуство ХИВ-а. На тај корак се одлучила пошто је мајка тек пред порођај сазнала да је заражена, а код нелечених трудница велики је ризик да се вирус пренесе на новорођенче.
Беба из Мисисипија представља јединствен случај, па лекари не знају да ли на исти начин могу да се лече и друге особе. Претпоставља се да је кључну улогу у овом случају одиграла јака доза лекова, али је потребно још много студија да би се променио стандардни протокол за бебе код којих постоји велики ризик да буду заражене.
Стручњаци постављају питање да ли је оправдано давати јаке и потенцијално токсичне лекове тек рођеним бебама пре него што се инфекција потврди. Уколико се не усаврше дијагностичке методе, рана терапија могла би да угрози бебе које уопште нису инфициране.
Такође се поставља питање како пратити 3.000 беба колико се дневно роди с ХИВ вирусом, углавном у неразвијеним земљама где нема добро опремљених болница, и када прекинути терапију да би се видело да ли је деловала. Америчка беба је напустила болницу са 15 месеци, а мајка је на своју руку прекинула терапију.
Посебан проблем је то што је налаз код новорођенчади често лажно позитиван пошто мала количина крви породиље пређе на бебу преко постељице.
„Није лако увек закључити која беба има ХИВ инфекцију, а која само генетски материјал вируса из крви мајке”, каже за „Вашингтон пост” др Стен Вермунд са Вандербилт универзитета у Нешвилу.
Научници су сагласни да ће ново откриће бити од веће користи за лечење беба заражених ХИВ-ом него за терапију одраслих због тога што је одбрамбени систем беба другачији. Затим, код беба се вирус преноси најчешће при порођају, па је могуће одмах почети лечење, док је код одраслих тешко одредити тренутак инфекције.
Ипак, не искључује се могућност да ће ово откриће бити од користи и за лечење одраслих.
„Морамо да спознамо како је дошло до овог излечења да бисмо могли да истражимо да ли се може применити и на одрасле”, каже Вермунд.
Дејвид Розентал из Центра за истраживање ХИВ-а у Њу Хајд Парку напомиње да и међу одраслим пацијентима који су рано почели да примају терапију има оних са веома малим присуством вируса. Могуће је да су и они функционално излечени, али није безбедно ни етички сада им укидати терапију, каже Розентал за Ројтерс.
Раније студије су показале да није добро прекидати с лековима код одраслих пацијената, јер се вирус после само неколико дана знатно умножи.
Ј. Ј. К.