ЊУЈОРК - Цигарете ће убудуће у продавницама у Њујорку морати да се држе тако да их купци не виде што је новина у САД, објавио је прошле ноћи градоначелник Мајкл Блумберг и распалио негодовање дуванских компанија и пушача који кажу да им је доста градских забрана.
Сви од трафика, до самоуслуга мораће да држе дуванске производе у затвореним полицама, фиокама, испод тезге, иза завесе или скривене на други начин. Локалне власти желе и да спрече продају цигарета с попустом, а предлажу и нову минималну цену.
Борци против пушења и здравствени стручњаци поздравили су те предлоге као смео напад на водећи узрок умирања који се може спречити. Порез на цигарете у Њујорку је већ највиши у САД, забрањено је пушење у ресторанима, баровима, парковима и на плажама и у том граду се води шокантна кампања о последицама пушења.
Забрана излагања цигарета у продавницама већ постоји на Исланду, у Канади, Енглеској и Ирској, али још не у САД. Циљ је пре свега обесхрабривање младих.
„Не слажем се да је пушење само по себи ризично, то је легалан производ”, каже Одри Силк из групе бораца за права пушача која је тужила Њујорк суду због претходних прописа. „Дуван је вековима уобичајен. А то што се ради с њим, е то није нормално”.
Најављено да је Градско веће у среду размотрити предлог за нову забрану.
Градоначелникова борба за здравље је прошле недеље претрпела ударац, када је судија оборио његов покушај да забрани продају великих паковања заслађених напитака.
Блумберг, милијардер који је дао 600 својих милиона долара за сузбијање пушења широм света, напао је дуван убрзо пошто је 2002. године постао градоначелник.
Од тада је пушење међу одраслима опало за скоро трећину - са 21,5 одсто 2002. на 14,8 одсто 2011. Али, међу младим пушачима нема промене: стопа је иста, 8,5 одсто.
Продавнице у којима дуван чини више од половине промета, биле би изузете од забране излагања цигарета. Особама млађим од 18 година је ионако забрањено да уђу у те продавнице.
Цене цигарета у Њујорку су већ међу највишима у земљи. Уз градски и државни порез у укупном износу од 5,85 долара, једна паклица кошта бар 13 долара.
Остале здравствене мере градоначелника Блумберга су притисак на ресторане да користите мање соли и да у јеловнике упишу калоричност јела, и не користе вештачке масти.
„Њујорк постаје диктатура”, каже Џенифер Бејли, док пуши на 34. улици, чекајући аутобус.