Велимир Илић, министар грађевинарства и урбанизма Србије рекао је јуче да су Београд и покрајинска Влада Војводине најодговорнији за дуг грађевинским предузећима, који, према неким проценама, достиже милијарду евра. – Знате ко највише дугује? Град Београд и Влада Војводине. Ко је изводио радове, а није платио? Развојни фонд Војводине – рекао је Илић.
На састанку радне групе Владе Србије за решавање проблема у грађевинској индустрији „Милутин Мркоњић, министар саобраћаја признао је да он дугује око две и по милијарде динара. Верица Калановић, министарка регионалног развоја изнела је да дугује 300 милиона динара, а ја не дугујем ништа”, рекао је Илић и додао да су грађевинари „добили задатак да припреме рачун колико се коме дугује”.
Он је рекао да градови и општине коче инвестиције у Србији, јер су „навикли да у старту узму новац” за локацију и грађевинске дозволе, уместо да се, како је казао, прво изграде објекти, а онда да се, кроз порез на имовину, новац врати у буџет. – Кад дођете за дозволу ја вас уценим и ви морате прво да платите. У старту ја вас ошурим и ви сте наравно после неспособни да даље радите. Та навика мора да престане, рекао је Илић.
Одмах је реаговао Драган Ђилас, градоначелник Београда писаном изјавом рекавши да су Илићеве оцене „нетачне и злонамерне”, а да је дуг Београда у овом тренутку мањи од милијарду динара.
– За протекле четири и по године изградили смо 41 обданиште, девет школа, неколико домова здравља, реконструисали клиничке центре, направили два моста и трећи завршавамо, изградили смо преко 1.300 непрофитних и социјалних станова, асфалтирали први пут неколико стотина километара улица и на тај начин инвестирали преко сто милијарди динара у грађевинску индустрију у Београду захваљујући чему данас она постоји и у Србији – рекао је Ђилас.
Он је додао да „паушалне тврдње министра Илића још једном показују да је погубно по Србију да се такви људи налазе на одговорним функцијама и да је срамота да било шта одлучују у овој држави”.
Подсетимо, оквирну процену да се грађевинским предузећима у Србији дугује између шестсто милиона евра и милијарди евра у више наврата давали су Привредна комора Србије, Унија послодаваца и синдикати. У ова дуговања урачуната су неплаћања не само Покрајине, локалних самоуправа, побројаних министарстава, већ и других као што су просвета и здравство, републичка и локална јавна предузећа. И то не само за ову већ и претходне године.