Јасмина Лукић (57), пензионерка из Београда, може да се стави у ситуацију славне глумице која је превентивно одстранила дојке, јер је такође имала мајку болесну од рака, а сама је два пута за две и по године пролазила кроз трауме ове опаке болести.
– Свако од нас се плаши болести и смрти. Анџелина Џоли је урадила то са жељом да гледа своју децу како расту и сигурно јој је донело велико психичко растерећење – каже председница Удружења оболелих од рака дојке „Будимо заједно”.
Кад јој се болест други пут јавила пре пет и по година, урађен јој је генетски тест, али није показао да има мутацију која значајно повећава ризик од рака дојке.
Операције, каквим се подвргла америчка глумица у САД, раде се рутински и покрива их здравствено осигурање. У Србији могу да се обаве на државним и приватним клиникама.
На Институту за онкологију Клиничког центра Србије врше се генетски тестови БРЦА гена. Уређај је старијег модела, али је поузданост у реду, а резултати се добијају за око два и по месеца. Тренутно се траже донатори за модеран апарат који за десетак дана даје резултате, каже директор института Зоран Ракочевић.
– Пацијенткиње које то желе, а има смисла да их раде жене којима су мајка, бака или тетка имале рак дојке, могу да обаве тестирање код нас. Републички фонд за здравствено осигурање не сноси трошкове, па ми гледамо да их обавимо кроз истраживања и да буде бесплатно. Републичка комисија за онкологију ће предложити фонду да се ове анализе обављају о трошку фонда. Неупоредиво је лакше ампутирати здраву дојку него лечити пацијенткињу са узнапредовалим тумором – каже др Ракочевић.
Уколико су резултати позитивни, пацијенткиња ће добити стручно мишљење лекара и може да се оперише. Трошкове имплантата сноси фонд, наводи директор Института за онкологију.
Ако хоће да избегну чекање, а желе да сазнају да ли су у ризичној групи и евентуално се подвргну „Анџелининој операцији”, пацијенткиње ће морати да издвоје неколико хиљада евра. Анализа БРЦА гена у приватној лабораторији кошта око хиљаду евра, а операција на приватним клиникама око 3.500 евра.
Игор Георгијев, специјалиста пластичне и реконструктивне хирургије, оперисао је за последње две године десетак жена које су ткиво својих дојки замениле имплантатима. Све су имале или фиброцистичне промене или позитиван резултат на БРЦА мутације.
– Ове интервенције су око 40 одсто скупље од естетских и коштају око 3.500 хиљаде евра. После операције се ткиво шаље на анализу. Интервенција је компликованија од естетске, јер је због веће површине продужено време зарастања. За естетски резултат не можемо рећи да је идеалан, али не ради се о естетском већ о здравственом проблему – закључује др Георгијев.