Остаци биљака који „претекну” после жетве на пољима Пољопривредне корпорације „Београд” служиће као погонско гориво за грејање објеката у насељу Падинска Скела. Остварење овог пројекта спроводиће новооснована компанија унутар ПКБ-а – „Зелена енергија”.
Задатак овог друштва са ограниченом одговорношћу задуженог за производњу енергије из обновљивих извора, које је 2. јула регистровано у Агенцији за привредне регистре, биће да прибавља сировине за котао на биомасу који ће бити подигнут на земљишту ПКБ-а у Падинској Скели.
Оснивање „Зелене енергије”, кажу у београдском комбинату, почетак је реализације споразума потписаног 19. децембра између Владе Србије, Владе Швајцарске и града Београда. Тим документом предвиђено је пружање финансијске помоћи у виду донације за пројекат комбиноване топлане и електране у Падинској Скели,која као гориво користи биомасу.
Споразумом је предвиђена изградња најсавременије енергане-топлане из које ће се грејати ОШ „Олга Петров”, стационар болнице „Лаза Лазаревић” и пластеници у ПКБ-у површине 20.000 квадрата. Вишак електричне енергије продаваће се „Електропривреди Србије”.
Капацитет постројења биће четири мегавата топлотне и 0,6 мегавата електричне енергије. За производњу зелене енергије користиће се биомаса – кукурузовина, сојина слама и други биљни остаци који остају на њивама ПКБ-апосле убирања усева и који ће и овом предузећу омогућити веће површине за узгој.
Укупна вредност инвестиције је близу осам милиона евра. Две трећине тог износа биће утрошене за изградњу постројења и за мере енергетске ефикасности, док ће трећи део бити искоришћен за изградњу инфраструктуре.
„Претеча” ове идеје је употреба сојине сламе, која се као основно гориво дуже од четири године користи у постројењу за загревање пластеника ПКБ-а, површине око једног хектара. Изградња енергане-топлане биће први пројекат у Србији који обухвата комбиновану производњу топлотне и електричне енергије из обновљивог извора.