Шта је натерало руководеће људе Државне лутрије Србије (ДЛС) да објаве плаћени оглас у штампи, у којем бране част и поштење најпопуларније игре на срећу – Лото? Када се у сасвим озбиљну причу умеша добитна комбинација седмице коју је издиктирала легендарна српска глумица Рахела Ферари, у филмској саги о Срећку Шојићу – „Тесна кожа 2”, а потом се пронађу два интерна документа службеника ДЛС, а онда све то под обландом завере упакује један београдски таблоид, изражавајући сумњу о намештеном милионском добитку пре нешто више од годину дана – шта је онда преостало највећем државном „коцкарском” јавном предузећу него да потегне за писањем огласа. У њему се тврди да су апсолутно нетачне и злонамерне тврдње да је могуће „наместити” резултате извлачења било које игре коју приређује ДЛС.
Седмица вредна 181,7 милиона динара, извучена 15. маја 2012. године, у 38. колу игре на срећу Лото, није намештена – тврди и садашње руководство ДЛС-а, али и Тијана Анђелић која је водила то предузеће у влади Мирка Цветковића и време „спорног извлачења”.
Заврзлама је, међутим, „шојићевска”, а та констатација не представља сарказам, него чињеницу.
– Наслушао сам се и ја прича о намештеним седмицама, али као председник Скупштине ДЛС-а одговорно тврдим да нема намештених седмица од јануара, када је постављено ново руководство. Али, мислим да је немогуће наместити седмицу, јер је реч о таквом систему заштите да не верујем да би се неко усудио да организује такву врсту завере– тврди председник Скупштине ДЛС Владимир Ђукановић.
Делује апсурдно, али испоставило се да огроман број људи у Србији игра комбинацију коју је Рахела Ферари „прорекла” у Тесној кожи (8,16,23,27,32,35,37). У 37. колу Лота, извучена је делимична „шојићевска комбинација” – која је донела чак 454 шестице! Та комбинација је оманула за само један број: Није извучен 23, већ 31. Дакле, седмице није било, али је тако велики број истих комбинација које су донеле шестицу, побудило сумњу у намештаљку. Зато је Комисија Централног трезора државне лутрије, у 23.40 часова увече, одмах након тог извлачења, сачинила прву службену белешку, сазнаје „Политика”, али је тек каснијом истрагом утврђено да је та невероватна експлозија шестица, заправо комбинација из другог наставка „Тесне коже”.
Следеће извлачење 15. маја обављено је под посебним надзором, који је подразумевао и присуство директора правне и маркетинг службе, како би се пажљиво надгледао цео ток одвијања игре – од преузимања материјала из Централног трезора, до завршетка извлачења на телевизији (ТВ Прва). То није уобичајена пракса и на то је упозорила Слађана Филиповић, једна од три члана Комисије ТВ извлачења у име Министарства финансија – Управе за игре на срећу. Госпођа Филиповић је била члан комисије и у поменутом извлачењу38. кола. Она је потписала записник о регуларности извлачења без икаквих примедаба, а потом је сачинила службену белешкукоју је пренео таблоид „Информер”, инсинуирајући да се управо у њеној садржини крију могући детаљи који наводе на помисао да је седмица „под истрагом”.
Наиме, те вечери је седмица заиста извучена, а добитак, према тадашњем курсу, вредан 1,6 милиона евра, отишао је у Бањалуку – анонимном добитнику. Слађана Филиповић, међутим, и данас обавља посао члана Комисије ТВ извлачења у име Министарства финансија. Она је у службеној белешци навела следеће: „Дана 15. 05. 2012. године, у 17 часова, чланови Комисије Централног трезора Државне лутрије Србије из Управе за игре на срећу: Никола Шуша и Војин Раичковић, позвани су да откључају Централни трезор како би се обавило чишћење свих сетова лоптица за Лото и Бинго, након дужег времена”.
У белешци се такође напомиње да је у ангажованој служби приватног обезбеђења након пар месеци замењен један члан, који је при повратку ушао у део комбија са клизним вратима где су смештене лоптице, марке „Голф” беле боје, којим редовно транспортује материјал ДЛС”.
Међутим, садашње руководство Лутрије напомиње да су у 38. колу редовног извлачења Лота испоштоване све процедуре. У пратњи службе обезбеђења, у блиндираном аутомобилу, у посебном заштићеном делу, уз поштовање свих безбедоносних мера и прописа, лоптице су транспортоване од Трезора до места извлачења. У аутомобилу испред блиндираног возила који превози куглице, налазили су се људи Комисије ДЛС-а, а у аутомобилу иза, такође су седели запослени у Лутрији. Што се тиче „прања лоптица”, оне се, према објашњењу управе ДЛС-а, по унапред прописаној процедури, чисте једном годишње и то онда када техничка лица задужена за ТВ извлачења процене да је то неопходно. Реч је, наиме, о уобичајеном хигијенском одржавању водом, беби-сапуном и магичном крпом.
Ово су аргументи садашњег пословодства који незванично тврде да су грађани, једноставно, одигравши комбинацију из „Тесне коже”, навели на помисао да је могуће наместити седмицу.
– Ова фирма је заиста претрпела свакакве наслове – каже Ђукановић и подсећа да је ДЛС од стратешке важности за државу, јер је створена да пуни буџет.
Можда се први пут он слаже са бившом директорком Тијаном Анђелић. Она за „Политику” каже да је у 13 протеклих месеци била на око 100 насловних страна и да је оптуживана за најразноразније злоупотребе и финансијске малверзације, без иједног доказа.
– Мене до сада нико није позвао нити је контактирао са мном, иако знам да различите контроле и инспекције долазе у ДЛС и испитују њено пословање – тврди бивша директорка.
У писаној изјави за јавност, она истиче да је лаж да је током њеног мандата ДЛС „опљачкана”, „покрадена” „оштећена за неколико десетина милиона евра”, као и да се у случају „Лутрије” ради о „милионском лоповлуку”, „намештеним набавкама” „седмицама” или другим „сумњивим пословима”…
Ко је онда крив за сумње у невиност седмице? Разуме се, то је Срећко Шојић.
--------------------------------------------------------------------------------------
Анђелић: Ја сам тражила истрагу
– У атмосфери општег линча, након политичких промена у Србији, затражила сам у писму новој влади Србије, још пре годину дана, заједно са Колегијумом и Синдикатом ДЛС, да се, увидом у документацију, провере наводи таблоида, како би се се истином о пословању ДЛС-а спречило његово даље јавно блаћење и урушавање – наводи Анђелић.