Сваке године грађани Србије на цигарете потроше готово целокупни буџет Фонда здравственог осигурања, јер се годишње у нашој земљи „потроши” милијарду и 400 милиона паклица цигарета. Становници Србије дневно за цигарете потроше 4.100.000 евра, због чега и не чуди што светска истраживања показују да смо рекордери у конзумирању цигарета.
Стручњаци упозоравају да унашој земљи цигарете конзумира готово сваки други мушкарац и свака трећа жена, а чак 41 одсто тинејџера је до своје 16. године попушило бар једну цигарету. Чињеница је да је свака десета особа старија од 30 година умрла због болести које су повезане са употребом цигарета или излагањем дуванском диму.Пушачи у просеку живе десет година мање.
У пракси се показало, како објашњава др Ика Пешић, шеф Кабинета за превенцију и престанак пушења Клинике за пулмологију Клиничком центру Србије, да су многим пушачима поред стручних савета потребни и лекови како би успешно и за цео живот оставили цигарете. Одређене хемијске супстанце имају способност да имитирају ефекат никотина, а да при томе не стварају зависност.
– Помоћ при одвикавању најчешће траже они који имају око 40 година. Жене се много чешће јављају него мушкарци. Чешће се јављају запослени него они који су без посла. Добра вест је да пушење остави чак 60 одсто мушкараца и до 70 одсто жена.Препорука једа се узимају лекови на биљној бази, попут цитизина – каже др Пешић.
Статистика каже да у свету више од пет милиона људи годишње страда од последица употребе дувана, а процењује се да ће се овај број повећати до 2030. године на осам милиона годишње. О томе говори истраживање Светске фондације за здравље плућа и Америчког друштва за борбу против рака, према чијим подацима грађани Србије пуше највише цигарета по глави становника. Највећи проценат пушача имају Источни Тимор (61 одсто) и Индонезија (57 одсто), а прате их Јерменија (51,5 одсто), Русија (51 одсто) и Кипар (48 одсто).
Добра вест је да се број пушача у Србији ипак смањује. У последњих 10 година мање их је за седам посто, а већина оних који се одрекну цигаретачини то из здравствених разлога. И даље забрињава податак да у Србији свако друго домаћинство има најмање једног члана који пуши.
------------------------------------------------------------------
Ефекти престанка пушења
Позитивни ефекти престанка пушења видљиви су одмах.
Након годину дана по остављању ове навике, ризик од настанка срчаних обољења смањује се за 50 одсто. Просечна дужина живота код мушкараца који престану да пуше повећава се за пет година, а код жена за три године.