После Закона о Правосудној академији и Закона о јавном тужилаштву Уставни суд разматраће и могућу неуставност одредаба Закона о судијама. После јучерашње седнице, Уставни суд Србије донео је одлуку о покретању поступка за утврђивање неуставности друге реченице члана 50. става четвртог Закона о судијама.
У спорној реченици наводи се да је „Високи савет судства дужан да приликом предлагања кандидата за избор судије прекршајног или основног суда, предложи кандидата који је завршио почетну обуку у Правосудној академији, у складу са посебним законом”. Уставни суд је, такође, обуставио избор судија на основу недавно објављеног огласа, а обустава ће трајати док не буде донета одлука о оспореним одредбама Закона о судијама.
Поступак за утврђивање неуставности овог закона покренут је на основу иницијативе коју је, заједно са иницијативом за утврђивање уставности одредаба Закона о јавном тужилаштву, 31. децембра прошле године поднело удружење судијских и тужилачких помоћника. Спорна одредба уподобљена је одредбама Закона о Правосудној академији за које је Уставни суд недавно оценио да су противуставне.
Оцена Уставног суда да су одређене одредбе Закона о Правосудној академији неуставне „повукла” је и доношење одлука о свим одредбама које регулишу избор носилаца правосудних функција. Тако је покренут поступак за утврђивање неуставности одредаба Закона о јавном тужилаштву и Закона о судијама које су уподобљене Закону о Правосудној академији.
Ненад Стефановић, председник Удружења судијских и тужилачких помоћника Србије, каже за „Политику”, да је ово удружење упозоравало надлежне институције да ће избор за судије и заменике јавних тужилаца бити неуставан.
– Заправо, удружење је упозоравало које последице може да произведе уподобљавање одредаба Закона о судијама и Закона о јавном тужилаштву одредбама Закона о правосудној академији. Значи, оглас за носиоце правосудних функција у марту 2013. године био је оглашен у складу са одредбама Закона о судијама и Закона о јавном тужилаштву које у то време нису биле уподобљене одредбама Закона о Правосудној академији. Такође смо упозоравали и да је део Националне стратегије реформе правосуђа од 2013. до 2018. године неуставан јер се заснива искључиво на бирању полазника академије за судије и тужиоце – објашњава Стефановић.