Уставни суд Србије оценио је неуставном Уредбу о катастру за Косово, која је настала на основу Бриселског споразума. Суд је овом одлуком још једном дао Влади Србије рок од шест месеци да Уредбу о катастру уреди онако како налаже Устав Србије.
„Овом одлуком Уставни суд је започео да обавља свој посао заштите уставног поретка Србије. Иако је реч о једној уредби, а ДСС је поднео више предлога уставном суду да поништи све бриселске споразуме, од изузетног је значаја ова одлука Уставног суда. За Србију нема већег националног интереса од заштите Устава и спречавања да албански сепаратисти праве своју државу на тлу наше земље”, наводи се у саопштењу Демократске странке Србије.
ДСС је изразио очекивање да Уставни суд што пре прогласи неуставним све бриселске споразуме и тако стане у заштиту уставног поретка и у заштиту Косова и Метохије.
Уставни суд је у јуну прошле године донео одлуку да застане са поступком о оцени уставности ове уредбе (о посебном начину обраде података садржаних у катастру земљишта за Аутономну Покрајину Косово и Метохија). Том одлуком суд је дао могућност влади да усагласи ову уредбу са Уставом. Влада је, наиме, имала могућност да уклони уредбу из правног поретка или да је промени тако да она буде у сагласности са Уставом, законима и међународним конвенцијама.
Будући да Влада Србије ништа од тога није учинила, Уставни суд је наставио поступак оцене уставности и донео коначну одлуку на седници од 26. фебруара.
Пред Уставним судом су још три владине уредбе које су донете на основу бриселског споразума, а једна од њих је уредба о матичним књигама. Крајем септембра прошле године Уставни суд је одлучио да застане са поступком оцене уставности и законитости Уредбе о посебном начину обраде података садржаних у матичним књигама за подручје Аутономне Покрајине Косово и Метохија. И у овом случају је Влади Србије дата могућност да усагласи уредбу са Уставом, у року од шест месеци, а тај рок истиче крајем марта.
У децембру 2012. године, Одбор за уставна питања и законодавство Народне скупштине послао је Уставном суду допис са предлогом да се застане са поступком због тога што је „у току израда закона којим ће се регулисати суштинска аутономија АП Косова и Метохије” у складу са Уставом.
Уставном суду су се тада обратили и Влада Србије и министар правде и државне управе, са захтевом да застане са поступком оцене уставности оспорене уредбе и молбом да тиме „пружи могућност да се ова материја уреди на Уставом прописани начин”.
Сада се очекује да Уставни суд донесе коначне одлуке о свим спорним уредбама, односно да, као у случају уредбе о катастру, оцени неуставним и поништи остале уредбе донете на основу Бриселског споразума, уколико их Влада Србије не усагласи са Уставом.