Украјинска драма подсећа на виц из хладног рата: то мора да је најнеутралнија земља на свету јер, напокон, она се не меша ни у сопствене унутрашње послове! Америка и Русија, иза њих и Европска унија, срамотно су инструментализовали 45 милиона људи. Могућности да се унутрашња питања демократски решавају једино постоје у циничним, празним фразама писаца говора Барака Обаме: „Што се тиче Украјине, ми се залажемо за то да сви људи имају право да одреде будућност своје земље.”
Виктор Јанукович је управо поделио судбину Маркоса са Филипина, Бен Алија из Туниса, Сомосе из Никарагве… Будућност Украјине ће у најбољем случају бити још неодређенија. Пуну слику ћемо чекати деценијама, али за почетак вреди преиспитати три заблуде: једна је производ руске пропаганде, друга америчке, а трећа заједничка.
1. Евромајдан су преузели неофашисти и антисемити. Ово је једнако површно као покушаји ЕУ да представе покрет као „највећи проевропски скуп у историји”. Истина је да је евромајдан разнолик, потпуно типичан за такве покрете – да није, не би потрајао после децембра. Као и код арапског пролећа, из тренутне опозиције у Венецуели, па и саме наранџасте револуције, испливали су опортунисти и јунаци, екстремисти и умерени, пиони и аутономни.
Када је полиција претукла демонстранте крајем новембра, то је била прва и неиспровоцирана примена силе – тадашње водеће струје су биле недвосмислено ненасилне и без видљивих неофашистичких елемената. После неколико таласа ескалације, и мобилизација и државна репресија постају агресивније. Читав низ колективних акција се лако може анализирати уз снимке и сведочења: окупације зграда, масовне сахране за убијене демонстранте, блокирање путева и аеродрома итд.
Уз очигледне изузетке, велика већина акција била је ненасилна (укључујући и оне почетком овог месеца), док је националистичка струја само понекад превазилазила маргиналност, углавном привлачивши медијску пажњу. О суровом антируском шовинизму и антисемитизму требало је бринути четрдесетих година.
Али данашњи страх професора Стивена Коена – да је циљ покрета истребити Русе, Јевреје и хомосексуалце – јесте пренаглашен. По уделу вандализма и молотовљевих коктела, овај покрет се не разликује од америчког покрета за грађанска права шездесетих, источноевропских антикомунистичких покрета касних осамдесетих, а ни од јужноафричког покрета против апартхејда. Окарактерисати евромајдан као „неонацистички” захтева непознавање неофашизма или непознавање евромајдана, или и једно и друго.
2. Америка је неутрална, уздржана или релативно немоћна да утиче на смену власти. Нисмо морали да чекамо да „процури” снимак разговора заменице шефа Стејт департмента и америчког амбасадора у Украјини па да препознамо стандардну америчку улогу у оваквим ситуацијама. Већ током посете Мекејна и Марфија у децембру, јасно је постало да је сва логистичка и финансијска помоћ била усмерена ка промени легитимно изабране власти, уз тактичке (не суштинске) разлике између демократа и републиканаца. Као што је демократски изабрана влада Мухамеда Мурсија у Египту представљена као диктаторска, тако је Јануковичев режим свесно карикиран.
Пучеви у Ирану (1953), Гватемали (1954), Чилеу (1973) идеал су за тренутну америчку администрацију. Бушовске инвазије и ратови су скупи, ризични и непопуларни; овакви пучеви – тихи, „ненасилни”, нашминкани као домаћи – афирмишу хуманизам и промишљеност због којих је Обамина спољна политика цењена. Занимљив је контраст са Венецуелом 2002, када је Америка организовала пуч, укинула устав, парламент и врховни суд, поставила корумпираног бизнисмена као вођу и наредила потпун економски и геополитички преокрет. Да се није милион људи окупило испред Мирафлорес палате у Каракасу, Уго Чавез би већ тада био прошлост. У украјинском случају, упркос руској конкуренцији, пуч је успео онако како у Венецуели никад није могао. Толико о „релативној немоћи америчке спољне политике у Украјини”, како је карактеришу угледни сенатори.
3. Украјина је посебно етнички подељена, те јој прети сепаратистички сценарио. Готово свака анализа почиње мудрошћу: „Украјина је подељена.” Тешко је спасити такво запажање од тривијалности. По свим стручним показатељима етничке хетерогености и „културне фракционализације” (видети, на пример, датотеку Дејвида Фирона са Станфорда), Украјина је крајње просечно подељена. То важи и за регионални и за глобални ниво. Ни по једној релевантној демографској димензији није изузетна, а више подељености имају Узбекистан, Естонија, Грузија и многи други са којима се праве површна поређења.
Готово педесет стабилних, просперитетних држава имају лингвистичку и етничку хетерогеност каква не одликује Украјинце. Са друге стране, више десетина земаља урнисано сепаратизмом има хомогеност какву Украјина не би имала ни без Крима. Дакле, када тмурно најављујемо сепаратизам у Украјини, не сводимо ствари на „огромне природне дивизије” које се, тобоже, уредно пресликавају у јавном мњењу. Ако ствари крену у правцу отцепљења, други фактори ће бити одговорни.
Докторанд на Харварду