Чланови Савета Републичке радиодифузне агенције (РРА) одбили су приговоре ТВ Коперникус и ТВ Нова, једина два кандидата за националну фреквенцију која је припадала некадашњој ТВ Авала. Ове две телевизије, подсећамо, уложиле су недавно жалбу на одлуку Савета РРА почетком фебруара ове године да ниједној од њих не додели националну дозволу за емитовање програма. Одлуком Савета РРА, која је донета на јучерашњем састанку овог тела у седишту РРА у Београду, да одбије њихове приговоре, практично је окончан конкурс за доделу дозволе за националног емитера расписан прошле јесени, каже за „Политику” Драган Лукић, извршни директор РРА.
– Један од услова конкурса за доделу националне фреквенције јесте да будући национални емитер допринесе развоју радиодифузије у Србији. Из приложеног материјала два кандидата, чланови Савета РРА нису стекли уверење да би они тај допринос остварили. Што се тиче самих приговора ТВ Коперникус и ТВ Нова, у њима није било нових елемената који би били основ за другачију одлуку савета – објашњава Лукић.
Одлуку о одбијању приговора две поменуте телевизије чланови Савета РРА, којих има укупно девет, донели су током јучерашњег кратког састанка већином гласова. Колико их је тачно било за ову одлуку, нисмо успели да сазнамо у Републичкој радиодифузној агенцији, једини одговор је да је за одбијање приговора била „велика већина”. Предстоји формални део – званично обавештење кандидата о ставу овог тела, а затим ће чланови Савета РРА одлучити и да ли ће поново бити организован конкурс за доделу националне дозволе за емитовање програма.
– Накнадно ћемо размотрити да ли ћемо расписати нови конкурс. Ове фреквенције су слободне, а законска обавеза Републичке радиодифузне агенције јесте да расписује конкурс када постоји слободна фреквенција – истиче извршни директор РРА.
Ово је други конкурс Републичке радиодифузне агенције који се завршава одбијањем кандидата за националног емитера. Подсећамо, први је организован током прошлог лета и на њему су једино учествовале ТВ Коперникус и ТВ Нова. И тада је Савет РРА одлучио да не додели националну фреквенцију поменутим кандидатима, баш као што је и јуче био случај. После објављивања другог конкурса појавила се и сумња да ли је понуђена мрежа од 21 фреквенције, а не 33 колико је имала ТВ Авала и колико је било понуђено у првом конкурсу, довољна за покривеност сигнала на целој територији. Део ових фреквенција уступљен је, како је недавно за „Политику” изјавио Дејан Шмигић, вршилац дужности директора ЈП „Емисиона техника и везе”, овом предузећу за развој дигиталне телевизији на територији Србије. Добијене фреквенције су, како је напоменуо Шмигић, сасвим довољне за реализацију овог пројекта.
Јучерашња седница одржана је последњег дана законског рока у којем је Савет РРА морао да донесе одлуку о приговорима две телевизије. Састанак овог тела био је заказан за почетак прошле седмице, али је због болести председника Савета РРА, епископа јегарског Порфирија отказан.