Последња измена 18:08

Атлетико после 18 година првак Шпаније

Аутор: Бетасубота, 17.05.2014. у 22:26
(Фото Бета/АП)

Фудбалери мадридског Атлетика освојили су данас шампионску титулу у шпанској Примери, пошто су у последњем колу на Ноу Кампу одиграли нерешено 1:1 (1:0) против Барселоне.

Атлетико је у одлучујућем мечу и директном дуелу за прво место на табели успео да остане непоражен и после 18 година поново дође до титуле првака Шпаније.

Претходно је Мадриђанима то пошло за руком 1996. године када је екипу водио српски тренер Радомир Антић.

Барселона је повела преко Алексиса Санчеза у 33. минуту, а госте је до великог успеха одвео Дијего Годин, који је у 49. минуту поставио коначан резултат.

Екипа Дијега Симеонеа је већ на старту остала без повређених Косте и Турана, али је друго полувреме почела фуриозно и након неколико великих прилика дошла до изједначења.

До краја меча Барселона није успела да постигне гол и да одбраном титуле донекле спаси сезону у којој је освојила "само" шпански Суперкуп.

Мартино: Одлазим из Барселоне

Аргентински тренер Херардо Мартино извинио се навијачима Барселоне јер екипа није успела да освоји титулу у Примери и најавио да одлази из клуба.

"Желим да вас обавестим да више нисам тренер Барселоне. Управа клуба и ја смо постигли споразум о раскиду уговора. Била је част водити овај тим. Извињавам се навијачима зато што нисмо остварили циљеве", рекао је Мартино за шпанске медије.

Фудбалери Барселоне нису одбранили титулу у Шпанији, пошто вечерас нису успели да победе Атлетико Мадрид на свом терену. Меч на Ноу Кампу је завршен нерешено 1:1, што је било довољно Атлетику за прву титулу од 1966. године.

"Радио сам са великим играчима, моја највећа захвалност иде њима. Учинили су ме поносним. Било ми је задовољство што сам тренирао овакву инситуцију", додао је Мартино.

Мартино је преузео Барселону прошлог лета, када је на клупи занемио недавно преминулог Тита Виланову.

Симеоне: Један од најбољих дана у историји клуба

Тренер фудбалера Атлетико Мадрида, који је освојио титулу у Шпанији, рекао је да је данашњи дан један од најбољих у историји тог клуба.

"Ово је невероватно. Не могу да вам опишем. Хвала играчима. Никад нисмо престали да радимо и то је разлог зашто смо сад овде. Данас је један од најбољи дана у историји Атлетика", рекао је Симеоне након меча с Барселоном.

"Борили смо се целе године и урадили смо невероватан посао... Симеоне нам је на полувремену рекао да ћемо сигурно дати гол и правда је задовољена", казао је Дијего Годин, који је био стрелац на вечерашњем мечу.

Екипи Дијега Симеонеа аплаудирало је и 100.000 навијача Барселоне ма Ноу Кампу.

"Исписали смо историју Атлетика", кратко је рекао Хуан Фран.

За екипу Атлетика ово није крај сезоне, пошто их у Лисабону 24. маја очекује и финале Лиге шампиона против Реал Мадрида.

-----------------------------------

Арсенал освојио ФА куп, први трофеј од 2005.

Фудбалери Арсенала освојили су трофеј у ФА купу, пошто су на Вемблију, после продужетака, победили Хал Сити са 3:2.

Екипи Арсена Венгера ово је први трофеј још од 2005. године. Последњи трофеј Арсенал је, такође, освојио у ФА купу, а тада је у финалу у Кардифу победио екипу Манчестер јунајтеда.

Голове за Арсенал постигли су Санти Казорла у 17, Лорен Кошчелни 71. и Арон Ремзи у 109. минуту, док су стрелци за Хал били Джејмс Честер у четвртом и Куртис Дејвис у осмом минуту меча.

Хал је много боље почео меч и већ после осам минута игре је водио са 2:0, али је Арсенал успео да изједначи и одведе меч у продужетке.

У додатних 30 минута виђена је велика борба, а Арсенал је успео голом Ремзија да потпуно преокрене резултат.

До краја другог продужетка Хал је имао неколико добрих прилика да изједначи и обезбеди пенале, али је Арсенал успео да се одбрани, па је клуб из северног Лондона успео да освоји трофеј после девет година.

Венгер: Чекали смо девет година, заслужили смо да славимо

Тренер Арсенала Арсен Венгер рекао је вечерас да је његова екипа заслужила да слави и освоји трофеј после девет година.

"Девет година смо чекали трофеј. Мислим да смо га заслужили и надам се да ћемо наредних година бити још јачи", рекао је Венгер после меча.

Дефанзивац Арсенала Кирон Гибс је казао да његова екипа на овом успеху жели да гради следећу сезону.

"Ово је велики успех и веома смо срећи. Прошло је много година и мислим да су момци заслужили ово због целе сезоне... Желимо да на овом успеху градимо следећу сезону, али прво ћемо уживати у овом тренутку", рекао је Гибс.

Арсенал је у мечу губио са 2:0 већ после осам минута игре, али су играчи Арсена Венгера успели да изједначе и одведу меч у продужетке, а победоносни гол постигао је Арон Ремзи у 109. минуту.

"Била је ово тешка утакмица, лоше смо почели, али смо показали велику жељу да се вратимо и то је победа свих нас. Навијачи су заслужили ово и желимо да то поделимо с њима. Чекали смо овај тренутак дуго", невео је Бакари Сања.

---------------------------------------

Бајерну трофеј Купа Немачке

Фудбалери Бајерна из Минхена освојили су трофеј у Купу Немачке, пошто су у Берлину, после продужетака, победили Борусију из Дортмунда са 2:0.

После регуларних 90 мунута резултат је био 0:0, а голове за Бајерн на Олимпијском стадиону у Берлину постигли су Арјен Робен у 107. и Томас Милер у 123. минуту.

Баварцима је ово 17. трофеј у Купу.

Бајерн је, као и прошле сезоне, освојио "дуплу круну" у Немачкој пошто је освојио и Бундеслигу и Куп Немачке. За разлику од претходне године, када су Баварци освојили и Лигу шампиона, ове године су елиминисани у полуфиналу тог такмичења.