БЕОГРАД –Министар просвете, науке и технолошког развоја Србије Срђан Вербић изјавио је данас да су подаци које је бивши ректор Мегатренд универзитета Мића Јовановић изнео о свом докторату потврдили да он заправо нема докторат наводно стечен у Лондону 1983. године.
„Исказ који је Министарство дало пре неколико дана, у ком се наводи да нема доктората из 1983, је практично потврђен. Што се нас тиче то је крај”, рекао је Вербић новинарима у Основној школи „Милош Црњански”.
На питање да ли би поднео оставку када би се показало да је Мића Јовановић у праву, Вербић је одговорио да би сносио последице у случају да је Министарству достављена погрешна информација о докторату из међународне академске мреже.
Према његовим речима, Министарство просвете, науке и технолошког развоја прикупља податке о другом докторату Миће Јовановића и консултује правнике који треба да кажу да ли тим питањем Министарство треба да се бави.
Он је оценио као „врло позитивну ствар” то што је Јовановић поднео, а сенат Мегатренд универзитета прихватио његову оставку на место ректора.
„Оно чиме би ми сада требало да се бавимо јесте да видимо како ће студенти тог Универзитета што безболније проћи кроз овај кризни период”, навео је Вербић.
Министар је казао да студенти Мегатренда не би требало да осећају последице свега што се последњих дана дешава у вези са спорним докторатом бившег ректора Јовановића.
Упитан да ли ће Министарство просвете преко матичних одбора покренути питање аутентичности докторске дисертације министра унутрашњих послова Небојше Стефановића, он је казао да матични одбори реагују на захтев универзитета.
„Уколико универзитет или факултет немају капацитете да се изборе са одређеним питањима, они могу да траже од матичног одбора помоћ. Министарство не може да тражи од универзитета да покрене ту процедуру”, рекао је Вербић.
Он је додао да „не искључује могућност” да се у случајевима попут Стефановићевог формира комитет у ком би били заступљени Национални савет за високо образовање, Акредитациона комисија, Министарство просвете и Конференција универзитета Србије, који би донео „неко ад хок решење”.
„Али, ад хок решења нису добра”, нагласио је министар просвете.
Вербић је додао да је докторат министра унутрашњих послова Небојше Стефановића испитала комисија Мегатренда и да је то за њега „завршена прича”.
„Комисија је рекла своје и ми поштујемо њену одлуку. Уколико постоје другачија мишљења која доводе у питање рад комисије или начин на који је добијена акредитација, онда о томе може да се разговара, али код реакредитације универзитета, која је у току”, рекао је министар.
На питање да ли је прочитао Стефановићеву докторску дисертацију Вербић је казао да као министар једва стиже да прочита новине, и поновио да утврђивање квалитета појединачних диплома није у надлежности Министарства просвете, него универзитета.
„Аутономија универзитета због тога и постоји - да их штити од самовоље министра. Али, ако политичка ситуација то буде захтевала, онда ће министар морати да направи неку такву комисију. Ја се надам да неће”, казао је Вербић.
Он је изразио сумњу да таква комисија може да се формира на иницијативу Националног савета за високо образовање.
„Савет може да тражи од акредитационе комисије накнадну или ванредну проверу квалитета рада установе, а да ли може да тражи од Министарства да формира комисију, ја у то нисам сигуран”, рекао je Вербић.
------------------------------------
Вербић:Желим срећу и успех ученицима на малој матури
БЕОГРАД –Министар просвете, науке и технолошког развоја Срђан Вербић обишао је данас ученике осмог разреда који полажу завршни испит из матерњег језика у Основној школи „Милош Црњански” у Београду и пожелео им срећу и успех на малој матури.
„Сигурни смо да је ово почетак успешне недеље за њих и да ће мала матура која се испоставља као велики тест за све нас, бити успешна прича”, рекао је Вербић новинарима испред Основне школе „Милош Црњански”.
Он је изразио уверење да ће Србија показати да може да организује завршни испит и у околностима које „нису сјајне, јер пред нама су тежи испити од овог”.
Вербић је рекао да ће кључ са решењима данашњег теста бити постављен на интернет страницу Министарства око сат времена после испита.
Упитан за безбедност тестова, министар је казао да то „нико не може да гарантује 100 одсто”, али да за сада све иде регуларно.
„Нико од нас није срећан што полицијским марицама морају да се превозе тестови. Надам се да ће следеће године бити другачије”, навео је Вербић.
Помоћник министра за основно образовање Љубиша Антонијевић казао је да су готово сви ученици из подручја погођених поплавама одлучили да полажу испит у јунском року и нагласио да ће свим ученицима бити омогућени једнаки услови.
Он је рекао да у јуну малу матуру полаже 740 ученика из Обреновца, од укупно 747, и да је приоритет да се њима омогући да се упишу у школе у месту у коме живе.
„Ми не смемо да дозволимо да сва деца из Обреновца уписују средње школе у Београду и да Обреновац, са те стране остане ускраћен за број ученика”, навео је Антонијевић.
Према његовим речима, у Основној школи „Милош Црњански” завршни испит данас полаже 40 ученика из Обреновца и 34 из Барича.
Ђаци осмог разреда данас су почели полагање мале матуре која ће се завршити 18. јуна полагањем комбинованог теста из пет предмета.