Као одговор на вишедневне протесте Албанаца незадовољних пресудом у случају „Монструми” за данас је заказан контрамитинг етничких Македонаца у исто време и на истом месту где митинг планирају етнички Албанци, чиме се додатно заоштрава ионако напета ситуација у земљи. Професорка Филозофског факултета у Скопљу и политичка аналитичарка Биљана Ванковска за „Политику” оцењује да је оно што се сада дешава, нажалост, већ виђено и раније.
„Можемо очекивати сцене које смо већ виђали, у којима ће углавном млади људи дивљати, а полиција ће покушавати углавном да их држи на размаку. Незавршени етнички сукоб у Македонији, као уосталом и сваки други, функционише по принципу акције и реакције, мада свако мисли да је она друга страна прва започела и да она само одговара на учињену неправду или увреду”, сматра Ванковска.
Једина новина је, каже, стављање нагласка на верски елемент, што досад није био случај.
„Ако се боље проанализирају учесници протеста, јасно је да је ту помешано више група са различитим намерама – неко жели да ушићари неки поен у политичкој кризи власти и опозиције, неки гурају верску агенду, а међународни тренутак је баш специфичан и погодан за то, док би трећи да доказују демократски капацитет албанства и патриотизма, како је недавно говорио познати писац и интелектуалац Ким Мехмети”.
Окидач за масовне албанске протесте била је прошлонедељна одлука суда у Скопљу да на доживотну робију осуди шест Албанаца због убиства пет Македонаца 2012. године. Цео судски процес је од почетка у јавности веома политизован, да би у албанском делу јавног мњења почео да се перципира као процес против свих Албанаца, док је истовремено међу Македонцима сваки отпор суђењу доживљаван као доказ у прилог тези да се Албанци увек извлаче без казне за злочине.
Поједини локални аналитичари су упозорили да ови протести врло лако могу да постану иницијална каписла за шири социјални бунт јер се на аргумент о наводној судској неправичности врло лако лепе и друге фрустрације македонског друштва – корупција, сиромаштво и незапосленост.
Професорка Ванковска у таквом сценарију, међутим, не препознаје разлоге за забринутост, већ, напротив, могућност за превазилажење садашњих подела по верској линији.
„Једино чега грађани Македоније не треба да се боје јесте прерастање ових немира у социјалне. Да би дошло до тога, почетна претпоставка је да учесници одбаце етничке и верске теме и да постоји одређени степен социјалне кохезије и солидарности. Тога, нажалост, у Македонији нема. Знак за оздрављење овог друштва била би појава социјалних немира – за сада оно остаје на нивоу примерном постконфликтном балканском друштву”, каже Ванковска и предвиђа да ће тренутни конфликт ускоро да се смири, али да остаје проблем решавања много дубље кризе чији је ово само појавни облик. „Што се тиче овог конкретног случаја и тренутне кризе, она ће се убрзо умирити.”
Али, каже она, дубљи корени сукоба и даље тињају.
„Ја сам убеђена да је судски случај ’Монструм’ само повод, а не и истински узрок свега што се дешава. Они који су наручили егзекуцију невиних људи код Смиљковског језера пре две године сада вероватно честитају себи јер се све одвија баш као по жељеном сценарију – то петоструко убиство би било сасвим бесмислено да није дошло до ових дешавања, која се сада користе за оне истинске циљеве. А то је гурање земље ка што дубљој подели и дестабилизацији”, закључује Биљана Ванковска.
------------------------------------------------------------------------------------
ЕУ и Груевски позивају на уздржаност
Скопље, Брисел –Европска унија, државни врх и представници власти и опозиције огласили су се јуче апелом на смиривање тензија и уздржавање од насиља, преноси Танјуг. ЕУ је забринута због актуелног стања у Македонији и протеста који прерастају у насиље, саопштила је портпаролка високе представнице ЕУ за спољну политику Маја Коцијанчић, затраживши од, како се наводи, свих страна да се уздрже од насиља и да допринесу очувању међуетничких односа.„ЕУ апелује на све грађане да буду мирни и да избегну насилничко понашање”, наведено је у саопштењу Коцијанчићеве.
Премијер Никола Груевски је поново апеловао на мирне протесте рекавши да ништа што може да се окарактерише као акт насиља неће бити толерисано. „Протести су демократско право и, увек када постоји потреба за протестима, ја их подржавам”, рекао је македонски премијер.