БЕОГРАД –Председник Србије Томислав Николић оценио је да би стамбени и јавни објекти оштећени у поплавама морали брже да буду реконструисани.
Николић је изјавио да је задовољан радом Канцеларије за помоћ и обнову поплављених подручја, али и да обнова мора ићи брже, те да је требало ангажовати већи број волонтера и оних који од државе по разним основама добијају новац, а седе код куће:
„Могла је Србија да покаже и у обнови исту ону вољу и елан коју је показала у четири дана када се борила са тим да не буде потпуно уништена у поплави”, изјавио је председник Србије Танјугу.
Николић сматра да је добровољни, волонтерски и хуманитарни рад увек ефикаснији, зато што се за то не прима плата.
Према његовим речима, не може обнова да се препусти само једној канцеларији и да спадне на само неколико људи који у њој раде, јер је реч о приоритетном државном послу.
„У септембру или октобру већ може да буде зима. С обзиром на то какве су августовске прилике, вероватно да многи људи којима су куће оштећене и уништене са зебњом гледају у небо и чекају јесен која је ту. Деца полазе у школу, треба да пођу из кревета и из куће спремљеног ручка, а ове куће још нису спремне. Зато треба много брже да се ради”, истакао је Николић.
Подсетивши да је предлагао формирање привременог министарства које би било задужено за обнову, Николић је рекао да је очекивао да ће Канцеларија, којој је у међувремену поверен тај посао, бити другачије организована и да ће у њу по инструкције долазити инжењери и техничари из читаве Србије.
Позивајући се на искуство Фондације „Драгица Николић”, председник је навео да обнову успоравају и неке објективне околности, као што је чињеница да је велики број уништених или оштећених објеката изграђен без дозволе или да имају нелегалне прикључке за струју.
„То се сада открило, пошто Фондација није хтела да ради ниједну кућу без потпуне папирологије која је потребна општини, па се установило да куће немају никакве дозволе, као што немају ни њихове комшије. Али, локлане самоуправе су врло брзо то обављале”, рекао је Николић.