Прокупље – Последњи град који је посетио краљ Александар Први Карађорђевић пред полазак у Француску било је Прокупље, где је на главном тргу открио споменик Топличанима палим у Првом светском рату и Топличком устанку. Споменик је освештао патријарх Варнава, који је тог дана, 9. септембра 1934. године присуствовао и обележавању хиљадугодишњице овдашњег храма Св. Прокопија, а у близини поште ударен је и камен темељац „Соколског дома”, по пројекту познатог београдског архитекте Коруновића.
Тачно месец дана касније, 9. октобра, на краља је извршен атентат у Марсељу. Три године после његове смрти, Топличани су му, 13. јуна 1937. године, подигли споменик на улазу у „Соколски дом”. Како је писала „Политика” 14. јуна, том приликом је приређена велика свечаност. Споменик је открио потпуковник Миленко Јовановић, изасланик Краљевског намесништва. Тог дана пред зградом Окружног начелства откривен је и споменик Кости Војиновићу, легендарном вођи Топличког устанка из 1917. године. Тај споменик, иначе рад познатог вајара Риста Стијовића, после рата је неколико пута премештан, али је ипак сачуван и налази се у центру града.
Споменик краљу Александру, међутим, није био те среће. Ни до данас се не зна ко га је и када уклонио, нити где се сада налази, ако је уопште сачуван. Зна се да је у току окупације у „Соколском дому” била смештена бугарска команда. Да ли су они срушили и однели, или је то неко урадио после рата, нигде није забележено.
Слободан Несторовић, хроничар Прокупља и дугогодишњи уредник у „Политици”, забележио је само једну реченицу у својој књизи „Под Хисаром”. Она гласи: „После ослобођења Прокупља, септембра 1944. године, биста краља Александра је уклоњена”. Где је завршила не пише ни он.
Није сачувана нигде у овоме граду чак ни фотографија те бисте. Њу је, тек недавно, пронашао Радмило Хаџи-Манић, фотограф овдашњег музеја. И то у оставштини његових рођака, у кући Зорке и Алексе Стојановића у селу Мала Плана.
Д. Борисављевић