За наше здравство ово је несвакидашња вест: лекари позивају пацијенте у новоотворени кабинет за бол – на преглед. Нема дуге листе чекања, вишемесечних заказивања, само уз упут лекара из дома здравља. Додају да чак неће ни бити летње паузе!
Доцент др Небојша Лађевић, анестезиолог по специјалности и заменик директора Центра за анестезиологију и реаниматологију Клиничког центра Србије у Београду, за „Политику” објашњава да је кабинет однедавно почео да ради уместо досадашње амбуланте, у којој се радило само у поподневним часовима. Људи који трпе хронични бол сада код лекара могу доћи и током преподнева средом и петком.
– На ово смо се одлучили из два разлога: прво, много пацијента са хроничним болом лутају од болнице до болнице, не знајући где да потраже помоћ. Осим намере да будемо доступнији пацијентима које муче вишегодишњи болови, циљ нам је да до сваког дође порука да ниједна болесна особа у данашње време савремене медицине не треба да трпи бол – објашњава др Лађевић.
Овај анестезиолог признаје да се ова истина тешко пробија до многих пацијената, јер нашем менталитету није страно трпљење бола и „стезање зуба”. Напротив.
– У нашој традицији је усађено мишљење да бол треба да се трпи. Постоје и многе узречице, а када пацијента питам да ли га боли, често ћу чути одговор: „Па у болници, ваљда, само јој и име каже, човека и треба да боли!” Често мајка каже детету да ћути и стисне зубе. Међутим, ниједан пацијент не треба да осећа бол, а за то треба да се побрине лекар, који ће преписати праву дозу лека, адекватну јачини бола пацијента – категоричан је наш саговорник.
Др Лађевић објашњава како је овај кабинет јединствен по томе што пацијентима не само да се дају таблете, лекови против бола, већ једини у Србији примењују нове методе борбе против хроничног бола.
– Ексклузивно, у овом кабинету радимо интервентне анестезиолошке процедуре у терапији бола. На пример, епидурално можемо пацијенту да дамо кортикостероиде или извршимо такозвану „фасет” блокаду зглобова на кичменом стубу. Код пацијената који имају карцином панкреаса и трпе велике болове можемо да уништимо ганглион, који преноси информацију о болу, и сигнал за бол више не долазе до мозга. Наравно, не можемо да зауставимо основну болест, али спречавамо да пацијент осећа и трпи болове. Радимо и терапије бола у доњем делу леђа, блокаде нерава и ганглиона, које се раде под надзором скенера или рендгена – каже др Лађевић.
Овакви специјализовани кабинети за бол, наглашава овај анестезиолог, намењени су само људима са хроничним болом, а не и онима са акутним, на пример, непосредно после операције.
– Хронични бол постаје болест сама за себе: такви болови и патња угрожавају нормално функционисање пацијента, доводе до многих органских промена у организму и на крају до психичких тегоба. Хроничним болом сматра се сваки бол који траје више од три или шест месеци – каже др Лађевић.
У овом кабинету се не лечи ни реума или реуматске болести, као ни главобоље, јер се то ради на другим местима, а пацијенти се често јављају због ових проблема.
Опијате, лекове који се дају за лечење најјачих канцерских болова, лекари из кабинета могу да издају само према закону. Они напишу специјалистички извештај у којем наведу који су лекови потребни пацијенту, а рецепте за ове лекове болесник ће добити од свог изабраног лекара у дому здравља.
О. Поповић