Ана Бајић освојила бронзу

Аутор: Живко Баљкаспетак, 10.07.2015. у 22:00
Ана Бајић са бронзаним одличјем (Фото М. Рашић)

Од нашег извештача

Гвангџу – Тим Универзитетског спортског савеза Србије на 28. Универзијади у Гвангџуу богатији је за једну бронзану медаљу. Ана Бајић је у категорији до 73 кг освојила треће место изгубивши у равноправној борби полуфинални дуел од шампионке света.

Сада Србија има четири одличја – злато пливача Чабе Силађија, сребро женске екипе у гађању из ваздушне пушке, бронзу Иване Максимовић истим оружјем и бронзу Ане Бајић.

Бајићевој је жреб дао одмор у првом колу, затим је победила Мексиканку Ромеро Роблес с 14:5, а у четвртфиналу Шпанкињу Пинеиро с 3:2 на златни поен. Жреб није више био наклоњен нашој репрезентативки, пошто ју је у полуфиналу намерио на светску шампионку Ћија-Ћија Чуанг (Тајпех).

Био је то њихов други дуел, а у првом, такође ове године, Тајпешанка је победила с 6:4. У Гвангџуу је Бајићева била двоструко боља и у мечу који је завршен с 3:2 водила се изједначена борба, прво опрезна, затим све оштрија, да би се меч завршио покушајем Бајићеве да нападима преокрене резултат у своју корист. Прва рунда се завршила без поена, у другој Чуангова је повела с 2:0, а Бајићева смањила на 21:1, па у трећој и изједначила. Меч је био отворен, чак и кад је светска шампионка освојила и трећи поен. Ана Бајић је у последњих 20 секунди кренула у нападе, севали су ударци и само је чудо спасило светску шампионку, јер ниједан сензор није регистровао поен.

– Ово је био врло добар турнир за мене. Најзад је у мом послу дошло до напретка. После слабих издања на Светском првенству и Европским играма освојила сам медаљу на јаком светском такмичењу и она ми потврђује да је криза прошла и да све иде на боље. И овде је можда могло да буде још боље. На крају треће рунде, када је Тајпешанка чувала предност од једног бода, а била је веома нервозна, можда је требало да још силовитије нападам... Можда сам погрешила, али не сме да се заборави да је она пре неколико месеци освојила титулу шампионке света. Бронза на Универзијади је велики успех за мене и за то сам захвална мом клупском тренеру Дарку Кукићу и тренеру репрезентације Драгану Јовићу, који ме је овде водио у свим борбама – рекла је Ана Бајић, која је 2013. освојила бронзу и на Светском првенству.

Наш други репрезентативац Иван Карајловић (до 80 кг) после изједначене борбе с Аустралијанцем Мартоном елиминисан је у првом колу изгубивши с 4:3.

Самац незадовољан петим местом

Штета је што је наша атлетика дошла на Универзијаду са само троје представника, јер би за још неколицину ово такмичење било по мери. Тамара Салашки је заузела 10. место на 400 м трком у полуфиналу, веома близу свог најбољег резултата, а изборена су два финала.

Ведран Самац је изборио финале у бацању копља и синоћ на стадиону Светски куп у Гвангџуу освојио пето место хицем од 78,96 м.

На питање да ли је задовољан наступом на Универзијади одговорио је недвосмислено:

– Нисам задовољан ни постигнутим резултатом ни петим местом. Да сам бацио преко 80 метара, а то могу, освојио бих медаљу...

Ристић трчи за медаљу

Статистички, Милан Ристић, који ће данас наступити у финалу на 110 м препоне, ближи је медаљи него што је то на старту финала био Самац.

Ристић је победио у својој квалификационој трци с 13,74 секунди (лични рекорд 13,50) и то је други резултат квалификација. Најбољи је остварио Свифт (Барбадос) с 13,65, а истоветан резултат (13,76) имали су Шабанов (Русија) и Масуно (Јапан)...

– Очекујем да ће се Ристић борити за медаљу. Он има четврти лични рекорд по вредности, али сви су близу и очекујем „мртву трку” и да ће Милан Ристић истрчати из ње с медаљом – рекао је Феђа Камаси.

Две победе и три пораза у бадминтону

По једну победу и пораз у синглу забележили су наши млади репрезентативци у бадминтону Игор Бјелан и Милица Симић. Бјелан је победио Непалца Бохара с 2:0 (21:11, 21:11), а изгубио у шеснаестини финала од Индијца Нандуле с 2:0 (1:13, 21:16). Симићева је елиминисала Аргентинку Биракуриц с 2:0 (21:2, 21:2), а њу Финкиња Пекола с 2:0 (21:17, 21:16). Наши репрезентативци су у мешовитом пару добили најтежег ривала – домаћи дубл Го, Ким и исход је био 2:0 (21:9, 21:6) за Корејце.