Трагична вест и поражавајући видео-запис стигли су у понедељак из малог турског града Суруча, у којем претежно живе људи курдске националности, где је неколико десетина људи погинуло, а више од сто тешко повређено у експлозији коју је подметнуо за сада непознати починилац. Несумњиво је да је разлог овог кукавичког напада противљење акцији солидарности са градом Кобане, која је трајала све док експлозија с леђа није покосила бројне младе људе. Њихов план био је да заједно отпутују у Кобане, административни центар Западног Курдистана (Рожава), регије на северу Сирије, која је аутономна од новембра 2013, и допринесу његовој обнови. Исламска држава је Кобане заузела у септембру прошле године, али су га курдске снаге ослободиле у јануару ове. Кобане је тиме постао симбол отпора Исламској држави, једној од најкрволочнијих терористичких група које тренутно оперишу. Бомбашки напад у Суручу највероватније је освета Исламске државе због претрпљеног пораза.
Курдски активисти у Суручу одиграли су важну улогу током окупације Кобанеа, достављајући храну и лекове курдским борцима из Народних заштитних јединица, у којима су се посебно својом храброшћу истакле Женске одбрамбене јединице. Курдске Народне заштитне јединице настале су 2012. усред сиријског грађанског рата када се сиријска војска повукла из тог дела препуштајући контролу локалним оружаним снагама. Међународни борци који су се придружили курдским Народним заштитним јединицама подсећају на антифашистичке добровољце који су са различитих страна света долазили да се боре на страни Шпанске републике 1936–1939. године.
У Кобанеу се у овом тренутку одвија једна од најпрогресивнијих народних борби у свету, а посебно се истичу принципи на којима је заснован Западни Курдистан – директна демократија, равноправност полова и еколошка одрживост. Политички систем Западног Курдистана је инспирисан анархистичким и либертерским социјалистичким принципима. Мрачњаштву Исламске државе и калифатским замислима супротстављена је најпрогресивнија политика у сваком смислу. Равноправност жена је преседан на тим просторима и у неким аспектима прогресивнија je него у Европи. Све то показује да се цивилизацијски стандарди развијају и шире инспирисани прогресивним идејама, у конкретним народним борбама, док западне силе, које се диче својим начином живота и вредностима, најчешће за своје блиске партнере узимају моћне, а нехумане земље, које своје грађане третирају на ниподаштавајући и репресиван начин.
Турски премијер је осудио бомбашки напад у Суручу, али репресивна политика према Курдима има своје упориште у самој турској држави. Не само што je Курдe у скорашњој прошлости масовно масакрирала ова чланица НАТО-а већ је борцима Исламске државе пружана логистичка подршка за нападе на Курде са турске границе. Откуд то да највећи број муслимана са простора Балкана одлази у редове Исламске државе да ратује против Курда? Зашто не одлазе да од покоља бране Курде, који су такође претежно сунитски муслимани? Мислим да то само сведочи о репресивној културној матрици из које пристижу. Први видео-записи зверских убистава какве данас Исламска држава масовно пласира у јавност у пропагандне сврхе потичу још из рата у Босни. Многи од тих крволочних „светих ратника” по завршетку рата добили су држављанство БиХ и дан-данас су важна карика у међународној терористичкој мрежи. На Курде се гледа као на превише световне муслимане, који су заражени левичарским идејама о равноправности и једнакости. За нас остале, упркос свим тешкоћама и недостацима, радикални хуманистички покушај друштвеног трансформисања који се тренутно догађа у Кобанеу, заслужује подршку и може да буде само подстрек.
Председник Покрета за слободу