Народна скупштина Србије потврдила је синоћ владину одлуку о поништавању противправних аката привремених органа самоуправе на Косову и Метохији о проглашењу једностране независности. За потврђивање владине одлуке гласало је 225 посланика од присутних 234, нико није гласао против, није било уздржаних, а у гласању нису учествовали присутни посланици Либерално-демократске партије, Лиге социјалдемократа Војводине и Савеза војвођанских Мађара.
Усвајањем владине одлуке, парламент је потврдио да је Космет неотуђиви део јединственог и недељивог уставног и државноправног поретка Србије на основу Устава Србије и Повеље УН и да сви акти о једностраном проглашењу независности „представљају насилно и једнострано отцепљење дела територије Србије и зато су неважећи и ништави.” Посланици су потврдили и „проглашавање ништавим све одлуке органа Европске уније о слању мисије на Косово и Метохију”.
Седница је, како је и најављено, потрајала тачно толико колико је било потребно да се посланицима обрати премијер Војислав Коштуница и да своје ставове изнесу шефови посланичких група, дакле нешто више од сат и по.
Томислав Николић, шеф посланичке групе СРС-а, казао је да је јучерашњи дан био један од најтежих, да је започео 17. фебруара, да ће трајати веома дуго, а „завршиће се повратком Космета у уставни оквир Србије”. Николић је казао да ће радикали подржати одлуку, мада седница није онаква какву су хтели, изразивши наду да ће, до краја недеље, бити одржана још једна седница на којој ће се расправљати о мерама које је најавио премијер, а „на тој седници ћемо ми, највероватније, бити опозиција”. Он је истакао да није убеђен да ће влада у садашњем саставу моћи да иде до краја у одбрани Космета – „радикали неће ниједним потезом, ниједан микрон да помере Србију мимо њених интереса, али то неће дозволити никоме, ма како се зове личност и ма на којој била, а да се томе не супротставе”. Николић је питао да ли је став који је Коштуница изнео „телефонски став владе, или сте одржали седницу, јесу ли сви за ово, повлачимо ли амбасадоре на консултације, па их после враћамо...”
Он је додао да је „наша кућа са два улаза, очигледно да ЕУ затвара врата Србији, јер Србија неће да призна независност, јесте ли се окренули другом улазу, нашим пријатељима, позивам Коштуницу да у наредним данима одлучи да ли ће и даље да седи на две столице”. Он је замерио медијима што су „младе људе, који су у Београду демонстрирали против независности Космета прогласили хулиганима, хулигани су вама који сте 2000. спалили скупштину и то је вест, а није вест да је отишло сто хиљада кућа на Космету”. Николић је казао: „Не нападајте те младе људе, они су нам својим величанственим скуповима поручили да се не правдамо њима кад не бранимо Космет”.
Ивица Дачић, шеф посланичке групе СПС-а, казао је да владину одлуку подржава, јер социјалисти не желе да руше преко потребно јединство и додао да је, „нажалост, ово сатисфакција за политику коју су социјалисти водили према Космету, а изгубили смо време оптужујући једни друге”. Он је додао да политичари у Србији немају други избор, већ да одбију отимање дела своје територије. Он је додао и да Србија „не може мирно гледати, мораће да интервенише наша војска и полиција, ако Кфор не може и неће да брани Србе и спречи њихов егзодус, ако буду нападнути”.
Чедомир Јовановић, лидер ЛДП-а, казао је да је и за ЛДП неприхватљиво једнострано проглашење независности, да је то „наш велики пораз, није први, али, можда највише боли, зато што се кроз њега прелама пуно неправде, суровости и зато што се свако од нас осећа као жртва, зато што свако од нас мора да плати цену за оно што је у наше име чињено”. Он је истакао да је данас на нашој страни међународно право, али „толико пута смо га заобишли, па су други осетили потребу да погазе међународно право”. Јовановић је рекао да не може да подржи владину одлуку, да ЛДП жели договор са Албанцима, да нам је потребно суочавање са самима собом и да је ЛДП спреман да „заједно радимо како бисмо променили Србију, а онима који организују митинге поручујем да распишу изборе”.
Ненад Чанак, лидер ЛСВ-а, читао је Устав Србије и Уставни закон, оптуживши „оне који су их доносили” што нису предвидели изборе на Космету, те да је Устав донет само да би из устава била избачена клаузула да је „напуштање дела територије велеиздаја, па ово ламентирање над судбином Косова чини нечасним оне који то чине”. Чанак је рекао да не види зашто, како Устав налаже, влада не прогласи ванредно стање на Космету и додао да не види шта је проблем што власт не ухапси Тачија и Сејдијуа и „тако покаже како не признаје правно насиље”.
Нада Колунџија, шеф посланичке групе ДС-а, рекла је да за ДС одлука о поништавању аката о једностраној независности, акт државе, која поштује своје право да заштити свој територијални интегритет. Она је додала да је оно што се десило на Космету нешто што изазива снажне емоције, али „оно што грађани од нас очекују јесте да не реагујемо емотивно, већ одговорно, разумно и мудро, јер време пред нама неће бити једноставно, одлуке ће бити сложене, а њихове последице ће трајати дуго”. Колунџија је казала да ће се разговарати о томе „шта Србија мора да уради, али и шта никако не сме”.
Сузана Грубјешић, шеф посланичке групе Г17 плус, поновила је да Србија никада неће признати независност Космета и да ће свој суверенитет и територијални интегритет бранити свим правним средствима и дипломатијом. Она је истакла да нећемо прибегавати рату, али „треба да будемо упорни у легитимној борби заштите међународног права”. Грубјешићева је казала да се бес и огорчење не могу исказивати демолирањем излога, нападима на просторије странака и новинаре „од таквих појава Србима на Косову може бити само теже, а њима је помоћ државе”.
М. Чекеревац
-----------------------------------------------------------------
Самарџић: Мере за сваку државу појединачно
Према свакој земљи која буде признала независност Косова и Метохије Србија ће појединачно применити конкретне мере, изјавио је министар за КиМ Слободан Самарџић синоћ у скупштини. Он је најавио да ће главни тренд наше спољне политике бити борба за то да се ова тема одржи као важна у расправама УН, сматрајући да је то једини међународни правни оквир.
– Србија ће управљати и контролисати територије и становништво које је нелојално косовским властима и инсистираће на томе да Унмик остане у покрајини. То ће бити једна од најјачих спољнополитичких и дипломатских мера јер косовске власти очекују да ће повлачењем Унмика стећи независност – рекао је Самарџић и оценио да ће однос европских институција поводом проглашења независности у великој мери негативно утицати на пут Србије ка Европи, али да је то „нажалост, одлука ЕУ”.
М. Н.