Уништавање православних светиња, па и оних које су на листи Унеска, одсуство имовинске заштите према објектима Српске православне цркве и скрнављење српских гробаља неки су од разлога због којих Косово не треба да буде примљено у организацију УН за образовање, науку и културу. То се наводи у писму Синода СПЦ Ирини Боковој, генералној секретарки Унеска. Допис с потписом патријарха Иринеја јуче је објављен на сајту СПЦ, а послат је, како пише, на још „више од двеста релевантних адреса у иностранству”.
Изражавајући забринутост поводом захтева владе „самопроглашене државе Косова” за чланство у овој организацији УН, синод СПЦ наводи да би евентуално чланство Приштине имало далекосежне последице за хришћанско културно наслеђе и перспективу заједничког живота Срба, Албанаца и других народа на Космету.
У писму се подсећа да је после завршетка рата на Косову 1999, укупно 107 српских православних објеката на Косову и Метохији уништено или оштећено. Иако су ти напади имали систематски карактер, никад нису подробно истражени, наводи се у писму.
– У масовним нередима косовских Албанаца у марту 2004, уништена су додатна 34 српска православна објекта а озбиљно је оштећена саборна црква Богородице Љевишке у Призрену која је под заштитом Унеска. Манастир Високи Дечани, који је такође на листи културне баштине Унеска, претрпео је четири оружана напада од 1999. године – наводи Синод СПЦ, поредећи ове акте с актуелним насиљем ИСИЛ-а над верским објектима у Ираку и Сирији.
Подсећајући да Ахтисаријев план из 2008. предвиђа институционалну заштиту хришћанског наслеђа на Космету, СПЦ наводи да, иако су водеће међународне политичке личности јавно осудиле насиље над културном баштином, ниједан косовски политички или локални лидер никада није био под истрагом.
Из СПЦ подсећају и да је ОЕБС документовао послератно уништавање најмање 392 српска православна гробља на Космету. У писму се критикују и настојања скупштине Косова да прихвати „крајње проблематичан нацрт закона о културној баштини”, који тражи увођење државне контроле над објектима СПЦ а православну баштину баштину проглашава имовином „републике Косова”.
– Само захваљујући одлучном ангажовању ЕУ и САД нацрт закона је повучен. Такође, млади косовски Албанци редовно уче у школама да су средњовековни српски православни манастири заправо албански – или чак илирски (sic!) – и да су их Срби насилно заузели. Таква ситуација у културном животу Косова не показује ни зрелост ни одговорност за заштиту коју би косовска влада морала номинално да гарантује приликом пријема у Унеско – закључује се у писму.