Соба од 10 квадрата у Господар Јовановој улици подигла је највећу прашину на јавном надметању за станове у власништву града. За мање од два минута она је продата за 23.100 евра.
Надметање осморо заинтересованих за 10 квадрата почело је са тржишно процењеном вредношћу од 9.500 евра. Потенцијални купци различитих генерација „мушки” су се држали до 16.300 евра када је одустао младић са таблицом један. Остали су лицитационе таблице неуморно дизали до 17.500 евра када се конкуренција знатно осула. На само двоје свела се када је председник комисије изговорио – 20.100 евра. Најхладнокрвнији били су старији господин са таблицом четири и девојка са таблицом два.
„Ово је превише. Па, да ли знају колико ће морати да уложе у њега”, зачуло се из публике када је цена скочила изнад 20.000 евра.
Двоје најупорнијих ипак нису желели олако да одустану. Али, када је сума прешла 23.000 евра господин је спустио своју таблицу. Видно задовољна девојка, постала је власник собе за 23.100 евра. Ипак, није била расположена да открије шта планира са њим и зашто се одлучила да иде тако далеко од почетне цене.
Надметање за овај стан помало је изненадило јер је иста некретнина и пре четири месеца на јавном надметању била најпримамљивије „парче” градске имовине. Тада је старија госпођа из Крагујевца за њега излицитирала вртоглавих 39.000 евра. Како је рекла, то је учинила како би имала где да преноћи када у престоницу дође на концерт или представу. Али, изгледа да је, када су се смириле страсти, схватила да га је дебело претплатила па је после тадашње лицитације одустала. Депозит који је уплатила пре тадашњег надметања није јој враћен, јер су таква правила игре.
Више од једног купца се утркивало за стан у Улици Џона Кенедија, који је продат за 2.400 евра више од почетне цене. Остала четири стана отишла су у руке нових власника по почетним вредностима. Престоница је тако од јучерашње продаје инкасирала око 240.000 евра што је за готово 18.000 евра више од првобитно процењене зараде.
За још десет станова које је град огласио на продају прошлог месеца јуче није било заинтересованих.
– Оглас за њихову продају биће објављен почетком следеће године – казала је Славица Савчић, секретарка за имовинскоправне послове.
----------------------------------
Осам дана за закључење уговора
Уговоре са купцима град ће закључити у року од осам дана. Нови власници сав новац за некретнину мораће да исплате најкасније 30 дана од дана закључења уговора, у динарској противвредности по средњем званичном курсу Народне банке Србије на дан уплате. Остали учесници јавног надметања имају право на повраћај депозита у року од десет радних дана од одржавања јавног надметања.
----------------------------------
Интервенисало и обезбеђење
Надметање за градске квадрате почело је веома бурно. Када је комисија обзнанила да је двособан стан у Цвијићевој улици површине 47 квадрата продат по почетној цени од 47.940 евра из публике је скочила жена која је на претходној лицитацији постигла највећу цену за њега.
– Када сам га куповала нисте ме обавестили да је оптерећен дуговима од 10.000 евра. То је превара, пљачка. Наравно да сам одустала јер нисам хтела да платим ни евро више од излицитираног – викала је видно узнемирена жена. Због њеног иступа комисија је убрзо позвала обезбеђење Градске управе.
Чланови комисије су накнадно објаснили да проблеми нису били дугови јер су сви заинтересовани пре лицитације могли да се упуте у све детаље о становима. Како су рекли, за тај стан потраживања су у међувремену измирена. Разлог за незадовољство суграђанке, сматрају у Градској управи, јесте у томе што она није била у стању да исплати излицитирану суму и депозит јој није враћен.
----------------------------------
Мало података штити градску имовину
„Транспарентност Србија” замерила је граду што, како се наводи на њиховој фејсбук страни, потенцијалним купцима пре продаје 16 станова није понудио довољно података о некретнинама.
– Када неко продаје своју имовину он у огласу обично наводи и на ком спрату се налази, како се греје, објави и фотографије непокретности. Да ли је реално очекивати да ће било који купац, осим онога ко има „дојаву”, трошити време на распитивање о становима без ових података – запитали су се представници „Транспарентности”.
Реагујући на ову замерку, Славица Савичић каже да се због безбедности градске имовине објављују само поједини детаљи.
– Велики проблем праве нам неовлашћени упади у станове у власништву Београда због чега водимо поступке за исељење тих људи. Долазе нам огромни рачуни за комуналије које не плаћају. Уколико бисмо објавили личну карту сваког стана, имали бисмо више нелегалних станара – објашњава Савчићева.
----------------------------------
Станови „прошли” лицитацију
гарсоњера, у Улици Џона Кенедија, 24 квадрата, почетна цена 30.000 евра, продат за 32.400 евра
стан-соба, у Господар Јовановој улици, 10 квадрата, почетна цена 9.500 евра, продат за 23.100 евра
једнособан, у Улици Отона Жупанчича, 43 квадрата, продат по почетној цени од 53.320 евра
двособан, у Цвијићевој улици, 47 квадрата, продат по почетној цени – 47.940 евра
једнособан, у Стругарској улици, 42 квадрата, продат по почетној цени од 42.000 евра
једнособан, 35 квадрата, у Улици Станка Пауновића Вељка, продат по почетној цени – 30.800 евра