четвртак, 19.09.2019. ✝ Верски календар € Курсна листа
Последња измена 22:42

Преокрет шампиона

Фудбалско првенство Србије: Партизан - Борац 2:1 (1:1). - Божинов донео победу у 84. минуту
Аутор: Горан Ковачевићсреда, 16.12.2015. у 19:16
Донео важну победу „црно-белима”: Валери Божинов (Фото В. Марковић)

Партизанови фудбалери победом су завршили једну од својих најтежих полусезона. У 22. колу Суперлиге имали су тежак посао и против ослабљеног Борца који је пао после преокрета. Победа шампиона од 2:1 (1:1) протекла је без публике у Хумској, због казне која је изречена за понашање навијача претходном приликом.

Партизан је имао благу иницијативу до 17. минута када је примио гол из контранапада. Дуга лопта по средини „избацила“ је самог према голу Кнежевића, који није успео да шутне када му је пришао голман Кљајић, пошто га је стигао Бандаловски, чији старт би можда за последицу имао пенал да лопта није отишла на десну страну где је ка њој грабио играч Борца. У паду, са шест метара, Милан Јевтовић је погодио празну мрежу.

Потом није било битнијих дешавања до 38. минута, када је Брашанац додао на десну страну Андрији Живковићу. Светски омладински шампион је на ивици шеснаестерца, у свом стилу, померио лопту неколико метара улево, па упутио прецизан ударац поред десне стативе - 1:1. У другом полувремену потенцијално своје опроштајне утакмице у црно-белом среду, Живковић је био капитен.

У 40. минуту Партизан је имао велику шансу да поведе. Умару је прошао по левој страни, па дао одличан пас на „прву“ стативу, где је усамљен био Божинов. Бугарски нападач је из близине слабо шутирао у голмана. У следећем минуту на другој страни су виђена два покушаја гостију. Кнежевићев шут са 20 метара одбранио је Кљајић, а после корнера Вујаклија је главом шутирао преко гола.

Прву прилику у другом полувремену, у 59. минуту имао је Кнежевић. Била је то сјајна шанса: сам је прихватио лопту у шеснаестерцу, са довољно времена да се „намести“ за шут, али је лопту ноншалантно, не примирујући је, спољним делом копачке пребацио преко гола.

Још бољу ситуацију у 63. минуту имао је пред голом Борца Божинов,

после центаршута левог бека Лековића. Лопта је била на земљи, а између њега и голмана Бајића десетак метара брисаног простора. Шутирао је - поред гола.

На нова већа узбуђења чекало се до 81. минута када је Лукић имао отворени шут са седам-осам метара здесна. Пуцао је у голмана, који није морао да интервенише у наставку акције пошто је, из добре позиције, Живковић био веома непрецизан.

У 83. минуту, Божинов је трећи пут био у шанси, траљаво шутирајући из близине, али два минута касније је показао голгетерски квалитет. На левој страни је преварио чувара, па искоса шутирао у даљи угао. Лопта се од стативе одбила у мрежу - 2:1. Асистент код тог поготка Ален Стевановић је искључен у надокнади времена на крају меча, због другог жутог картона.

Партизан је у утакмицу ушао са изменама у средњем реду. Централног офанзивног везног заиграо је Брашанац, са капитенском траком, а двојац иза њега чинили су Лукић и Петровић. Брашанац је због повреде замењен у полувремену, „везистом“ Косовићем који је од доласка у августу био далеко од првог тима. На почетку наставка ушао је и Грбић, уместо Ћирковића, па је дошло до рокаде у одбрани: као и против Војводине, Бандаловски је био штопер, а Грбић на десном беку. Због жутих картона изостао је Марко Јевтовић, а неколицина других углавном због повреда.

Сусрету је присуствовао Иван Томић, који се најављује као следећи тренер Партизана.

Стадион Партизана. Без публике. Судија: Владо Глођовић (Врбас).

Стрелци: 0:1 Јевтовић у 17, 1:1 Живковић у 38, 2:1 Божинов у 84.

Жути картони: Лукић, Петровић, Стевановић (Партизан), Јевтовић, Вукмировић, Мићић (Борац). Црвени картон: Стевановић.

Партизан: Кљајић 6, Бандаловски 6, Ћирковић 5 (од 46. Грбић 7), Фабрисио 7, Лековић 7, Петровић 7, Брашанац 6 (од 46. Косовић 7), Лукић 7, Живковић 7, Умару 6 (од 69. Стевановић 6), Божинов 7.

Борац: Бајић 7, Танасин 6, Драшковић 6, Ђорђевић 6, Живковић 6, Мићић 6 (од 67. Обрадовић 6), Јованчић 6, Јевтовић 7, Вукмировић 6 (од 85. Милојевић -), Кнежевић 5, Вујаклија 6 (од 71. Ђерић -).