Учитељски факултет у Београду добио је Дигитални институт, девет милиона динара вредну донацију компаније „Самсунг”. Отварање овог центра означило је прекретницу у дигиталном образовању будућих учитеља и васпитача који ће савремене информационе технологије, укорак с временом, неминовно примењивати у настави и васпитном раду.
– Учитељски позив један је од најтежих и најлепших, а подразумева константно учење. Наш факултет има интерну телевизију, међу првима је развио рачунарску мрежу, набавио интерактивне табле, софтвере за учење на даљину. Ово нам је недостајало. Рад у Дигиталном институту студентима ће омогућити динамичнију наставу, праћење, мерење и вредновање њиховог рада. Уз помоћ моћних дигиталних ресурса очекујемо да ће се интересовање за учење вратити у учионице и да ће се тиме подићи квалитет образовања у Србији – рекао је Данимир Мандић, декан Учитељског факултета.
Дигитално образовање будућих наставника, оценио је Мандић, морало би да утиче на промену положаја просветних радника који би требало да постану организатори, стратези, програмери, а не пасивни предавачи оптерећени рутинским пословима меморисања чињеница, излагања и оцењивања.
Новоотворени центар Учитељског факултета састоји се од две учионице будућности, у којима је студентима на располагању укупно 50 „самсунг” таблета и две паметне табле. Све је повезано са централним сервером који има базу података и мултимедијалних материјала за наставу.
– Сваки наставник машта да у школи има оваква учила. Општа је заблуда да деца у школске клупе долазе дигитално писмена. Треба их што раније упознати са савременим технологијама а права циљна група чији позив то подразумева јесу учитељи, који већ описмењавају нараштаје. Уз предности модерних технолошких достигнућа будући учитељи постаће организатори и стратези у дигиталном образовању поколења која долазе – уверена је Снежана Марковић, помоћница министра просвете, сагласна с констатацијом Милана Вујовића, директора маркетинга компаније „Самсунг” за Адријатик регију, да ће генерације ученика које долазе бити информатички све писменије, а нова дигитална знања и вештине биће неопходни сваком учитељу у настави.
„Самсунг” је до сада у Србији отворио четири дигиталне учионице попут ових које чине Дигитални институт Учитељског факултета. По учионицу будућности имају Факултет организационих наука, Електротехничка школа „Земун”, две осмолетке у Пожаревцу и Параћину, а сутра ће бити отворена још једна, у Основној школи „Светозар Марковић” у Лапову.