Изложба „Дизајн за нови свет” представљена је у Музеју историје Југославије (МИЈ). Поставку је отворио дизајнер Славимир Стојановић.
Аутори Иван Манојловић, кустос МИЈ-а, и Кораљка Влајо, виша кустоскиња Музеја за умјетност и обрт из Загреба, трудили су се да на једноставан начин свим генерацијама приближе улогу дизајна у свакодневици некадашње СФРЈ. И улазница је била у складу са тим – посетиоци су добијали кутију шибица са Титовом поруком из 1976. године: „Револуција је нешто друго од обичног, мирног живота.”
Поставка прати улогу графичког дизајна у ширењу главних постулата југословенске државе, подсећајући на најважније мотиве уткане у бренд нове државе, у осам изложбених целина: државни симболи, култ Јосипа Броза Тита, револуција и НОБ, култ радника, у служби народа, индустријализација, модернизација и благостање. На поставци је приказано више од 250 плаката из збирки МИЈ-а, Музеја за умјетност и обрт из Загреба, Музеја за архитектуру и дизајн из Љубљане и Музеја савремене уметности из Београда, као и из приватних колекција. У витринама су место нашле публикације из Народне библиотеке Србије, поштанске марке из фонда МИЈ-а, кутије шибица из фонда Музеја за умјетност и обрт, заштитни знакови радних организација из фонда Музеја примењене уметности и приватних колекција, као и заставе и звезде петокраке, а ту су и грб, срп и чекић и низ експоната који говоре о култу Титове личности.
Наслов изложбе инспирисан је књигом „Дизајн за стварни свијет” Виктора Папанека, аустријско-америчког теоретичара дизајна, који је седамдесетих и осамдесетих година прошлог века извршио јак утицај на генерације младих дизајнера у Југославији.
А. К.