четвртак, 20.09.2018. ✝ Верски календар € Курсна листа
Последња измена 23:53

Европски првак у четвртфиналу

Осмина финала Европског првенства за ватерполисте у Београду: Србија – Словачка 10:5 (3:3, 3:1, 2:1, 2:0). – Наши, можда, нису победили тако убедљиво како је неко прижељкивао, али тријумф у овом мечу није уопште долазио у питање
Аутор: Иван Цветковићсубота, 16.01.2016. у 20:14
Незадржив: Андрија Прлаиновић је и против Словачке бриљирао (Фото: Н. Неговановић)

Репрезентација Србије, бранилац титуле европског првака, пласирала се у четвртфинале шампионата „Комбанк арени” победивши Словачку с 10:5 (3:3, 3:1, 2:1, 2:0). Наш тим није пружио партију за памћење, али је потпуно заслужено прошао даље.

Вероватно се уочи утакмице Србија – Словачка у осмини финала на Европском првенству у Београду нико не би кладио на госте. Али, то само по себи није довољно за победу.

Наши репрезентативци се нису скривали пре меча. Рекли су да су апсолутни фаворити, а и да то треба да се покаже и у базену.

Словаци, опет, као и сваки тим који нема шта да изгуби, ушли су без оптерећења у овај меч. И у првој четвртини су дали све од себе. Извукли су 3:3 што је њима можда дало неку наду, а код неких наших изазвало зебњу, али то није могло тако да остане до краја.

У првој четвртини наш тим није могао да се отресе упорних Словака. Али, тај део игре ионако служи да се одмере снаге, да се види колико је снаге и вештине потребно да се унесе да би се остварио жељени циљ. Ово, разуме се, важи за тим који је јачи и пред којим су тек најтежа искушења.

За Словаке, ако су уопште и маштали о нечему на овом шампионату, овај меч је попут финала. Реално, после тога им следи споредни колосек, мечеви за такозвана утешна места, а не они у којима се крчи пут ка медаљи.

И у другој четвртини су већ ствари дошле на своје место. Наши ватерполисти су опет дали три гола, али су примили само један. Тако су стекли опипљивију предност на половини утакмице (6:4). То је код таквих зналаца довољно да почну да остављају противника иза себе и да до краја ту раздаљину све више повећавају.

У трећој четвртини се то преимућство и удвостручило (8:4) голом Душка Пијетловића, најбољег ватерполисте у прошлој години, на одлично додавање Филипа Филиповића, који је у 2014. био изнад свих осталих играча.

Словаци су, истина, у последњу четвртину ушли с мањком од три гола разлике, али то није наговештавало превелику претњу нашем тиму.

Да неће бити неизвесности било је јасно када је Прлаиновић у соло акцији матирао словачког голмана и поново нам донео преимућство од четири гола (9:5), а минут и по пре краја је из петерца ту разлику још више повећао.

После тога су и Словаци имали прилику да дају гол из пенала. Међутим, њихов играч Фамера није правилно извео најстрожу казну, па је лопта додељена нашој репрезентацији.

Србија је оправдала улогу фаворита и прошла даље, мада у овом сусрету није показала све што зна. Пред њом је четвртинале, преломни меч на сваком великом турниру и ту ће морати да покаже много више.

Базен: Комбанк арена. Гледалаца: 11.000. Судије: Кун (Мађарска) и Сантос (Бразил).

СРБИЈА: Г. Пијетловић, Мандић, Гоцић, Ранђеловић, Ћук, Д. Пијетловић, Никић, Алексић, Јакшић, Филиповић, Прлаиновић, С. Митровић, Б. Митровић. Селектор: Савић.

СЛОВАЧКА: Козмер, Фамера, Затович, Хрошик, Дурик, Балаж Сим,ан, Ткач, Бјелик, Полович, Коларик, Брудер, Гогола. Селектор: Естељер.