Најпопуларнији светски претраживач интернета „Гугл” пажљиво чува лидерску позицију и не оклева када за то треба добро да плати. Прошле године је „Еплу” дао милијарду долара да би и даље био подразумевани претраживач на производима са знаком јабуке, пренео је портал „Блумберг”. Податак који су две супарничке компаније настојале да сакрију откривен је током једног суђења „Гуглу” у вези са правима интелектуалне својине.
По наводном договору, „Гугл” плаћа „Еплу” проценат прихода које остварује на уређајима са системом „ајос”, наводно 34 процента.
Договор о којем ових дана брује технолошки портали откривен је из судских докумената који су у међувремену уклоњени са сајта суда. Реч је о записницима у процесу компаније „Оракл” против „Гугла”. Тужитељ тврди да је џин интернета користио његов софтвер „јава” да развије оперативни систем за мобилне уређаје „андроид” али да му није платио.
О договору између „Гугла” и „Епла”, вредном милијарду долара годишње, причало се и раније, али ово је први пут да се помиње у судским документима.
Технолошки аналитичари кажу да је веома уносно за претраживач интернета да буде фабрички постављен у неком уређају.
Крис Грин из консултантске куће „Луис” рекао је за Би-Би-Си да је прилично уобичајено да се продавцима хардвера плаћа да софтвер и сервиси буду на неком уређају, као и да понекад може да се договори давање процента од прихода.
У поменутом суђењу, адвокат „Оракла” је цитирао сведока из „Гугла” који је рекао да је „Епл” узимао 34 одсто прихода које „Гугл” остварује преко уређаја са „ајосом”. Ако је то тачно (ниједна компанија није хтела да коментарише наводе), испада да „Епл” има велику финансијску корист од „Гугловог” пословног модела заснованог на рекламама, док његов директор Тим Кук често критикује тај модел због задирања у приватност корисника.
Када је овај податак изашао у јавност, обе компаније су покушале да га прикрију, пренео је „Блумберг”. „Гуглов” адвокат је најпре тражио да се овај детаљ избрише из судског записника, али пошто је судија одбио, поднео је посебан захтев да се транскрипт редигује. „Епл” се касније прикључио захтеву у ком се наводи да су „специфични финансијски услови договора” две компаније веома осетљиви и да се третирају као „крајње поверљиви” подаци. Могуће је да је захтев уродио плодом, јер је транскрипт повучен са странице суда врло брзо.
Аналитичари куће „Морган Стенли” помињали су у својим извештајима за 2012. и 2013. да је „Гугл” исплатио „Еплу” милијарду долара. Ако је тачно да је „Гугл” толико давао сваке године, некима је чудно да се износ није повећавао с обзиром на чињеницу да је продаја „ајфона” расла у поменутом периоду.
У истом судском процесу откривено је још детаља које „Гугл” сматра пословном тајном. Адвокати „Оракла” су навели да је калифорнијски џин од оперативног система „андроид” имао до сада 31 милијарду долара прихода и 22 милиона долара профита, не наводећи како се до тог податка дошло.
Тужба је поднета 2010. и прво је победио „Гугл”, али је у жалбеном процесу одлука поништена у корист „Оракла”. Врховни суд САД је прошле године одбацио најновију жалбу „Гугла”. Сада се процес води око тога колику ће одштету добити „Оракл”.