ВАШИНГТОН - Бела кућа предложила је данас износ од милијарду долара за финансирање нове иницијативе за борбу против рака коју је недавно представио председник САД Барак Обама.
„Налазимо се на прекретници и наука је спремна за нови конкретан напор коме ова иницијатива може да допринесе”, наводи се у саопштењу из Беле куће. У свом прошломесечном говору о стању нације, председник Обама је затражио од потпредседника Џоа Бајдена да предводи националну иницијативу за борбу против рака названу „Муншот” (Moonshot), у подсећању на програм Аполо о освајању месеца. Бајденов син Бо Бајден умро је од тумора на мозгу у 46. години 2015. године.
Сума од 195 милиона долара већ је издвојена за Националне здравствене институте, да би нови напори за истраживање рака могли да почну без чекања, рекао је на телефонској конференцији за штампу један високи амерички званичник.
Председник Обама тражиће додатних 755 милиона долара у свом нацрту буџета за 2017. годину, која почиње 1. октобра и који ће поднети Конгресу 9. фебруара. Та сума намењена је пре свега Националним здравственим институтима и Управи за храну и лекове.
„Наш задатак је да превазиђемо бирократске препреке да би наука могла да даје резултате”, рекао је Џо Бајден у саопштењу и додао да је за њега то и питање од личног интереса.
Бајден је рекао да данас само пет одсто оболелих од рака може да учествује у клиничким испитивањима, и да лекари који лече више од 75 одсто оболелих имају ограничен приступ врхунским истраживањима и најновијим открићима. Нова иницијатива концентрисаће се на развој вакцине против рака, на његовом раном откривању и на новим обећавајућим приступима за искорењење те болести, као што је имунотерапија која се састоји у подстицању имунолошког система да уништи канцерозне ћелије.
Нова иницијатива такође предвиђа размену података између истраживача, геномску анализу тумора и истраживање ретких ракова код деце. Према наводима Светске здравствене организације, рак се дијагностикује код око 14 милиона људи у свету сваке године, а осам милиона умре, од којих 600.000 у САД.
Бета-АФП