Да ли сте сигурни да вам возачка дозвола није привремено „одузета” због саобраћајног прекршаја направљеног пре више година?
Баш такво обавештење добио је наш суграђанин А. Р. – две и по године после судске пресуде због прекршаја и плаћене казне. Он је, како наводи, још 1. маја 2013. прекорачио дозвољену брзину у Новом Београду, што је снимила камера МУП-а. Пресуда Прекршајног суда му је изречена 18. децембра 2013. и она га је обавезала да плати новчану казну од 8.000 динара, 1.000 динара на име судских трошкова. „Зарадио” је четири казнена бода и изречена му је једномесечна забрана управљања моторним возилом. Међутим, на том папиру није био датум од када забрана вожње ступа на снагу. Иначе, возачка дозвола се не одузима, већ остаје код возача који не сме да управља аутомобилом у одређеном периоду.
У законском року од осам дана А. Р. је платио новчану казну. – Био сам сигуран да ми од тренутка изрицања пресуде тече и забрана вожње па наредни месец нисам возио аутомобил. Мислио сам и да ће ми у року од две године, возачка дозвола бити „чиста”, јер се после тог периода казнени бодови бришу – прича овај суграђанин.
Веровао је да је „одрадио” казну па га је изненадило обавештење МУП-а пристигло крајем прошле године о забрани управљања моторним возилом.
„Политика” је покушала да открије од када тече „рок” казненим поенима, а када изреченој мери одузимања возачке дозволе. Можда би најједноставнији одговор могао да гласи: рок од две године, колико треба да прође да би казнени поени били избрисани из евиденције возача, почиње даном правноснажности пресуде Прекршајног суда (углавном осам дана од дана достављања пресуде странкама у поступку), а забрана управљања – када вас МУП о томе обавести. Временска разлика између „издржавања” ове две казне, према подацима до којих је „Политика” дошла, најчешће је дужа од годину дана.
Оваква пракса, међутим, отворила је многа питања. На пример, како учинилац прекршаја може да зна да ли су му поени „уписани” оног дана када је пресуда која му је изречена постала правоснажна? Зашто МУП-у треба толико времена да пошаље обавештење о забрани управљања возилом? Постоји ли обострана комуникација између МУП-а и суда за прекршаје?
Председник Прекршајног суда у Београду Милан Мариновић каже за наш лист да је „мало нелогично” да МУП учиниоцу прекршаја шаље обавештења после толико времена.
– Теоретски, може да се деси да је учинилац прекршаја избегавао да прими решење. Други разлог би, можда, могао да буде то што у МУП-у имају много извршења, па не могу да стигну... – каже Мариновић за „Политику”.
Додатну недоумицу код возача који је направио прекршај може да створи и питање када дело застарева, односно, од ког дана тече рок од две године колико је законом прописано за застару. Да ли тече од дана правоснажности пресуде или уручења саопштења МУП-а – које као у наведеном случају може да стигне и две и по године касније..
– Извршење казне застарева две године од правоснажности пресуде – наводи Мариновић.
Закон о прекршајима (члан 85) прописује да изречена казна и заштитна мера (забрана управљања возилом) „не могу да се изврше ако је од дана правоснажности пресуде протекла једна година”. То значи да МУП-ово саопштење којим се А. Р. обавештава о забрани управљања моторним возилом – није важеће.
Начелник одељења за контролу и регулисање МУП-а Србије Бобан Милинковић потврђује наводе овог члана, а за одговор због чега полиција није ажурнија по овом питању упутио нас је на одељење управних послова.
Иако рок од две године после којег се бришу казнени поени, почиње да тече даном правноснажности пресуде, мало је вероватно да ће МУП баш тог дана поене уписати у своју евиденцију. Јер, како нам је незванично речено и у суду за прекршаје и у МУП-у, готово да је немогуће да истог тренутка када изрекне пресуду, суд о томе обавести надлежне у полицији. Додатно компликованом ситуацију чини и податак да МУП не обавештава суд о броју казнених поена изречених појединцу, нити када су они уписани у личну евиденцију возача.
– Увид у евиденцију казнених поена имају само полицијски службеници који раде на пословима одузимања возачке дозволе. На писани захтев возачу ће се, у року од највише седам дана, дати обавештење о стању броја казнених поена које тај возач има у тренутку подношења захтева. Изузетно, ови подаци се могу дати родитељу, усвојиоцу, односно старатељу малолетника, као и органу социјалног старања.
Трошкове издавања обавештења сноси возач подносилац захтева – цитирао је Милинковић одредбу Закона о безбедности саобраћаја на путевима.
Међутим, процедура у вези са саобраћајним прекршајима превише је компликована. Многи возачи и даље остају у недоумици, иако на време измире казну.