„Ово је закон који је донео сам спорт” рекао је министар омладине и спорта Вања Удовичић представљајући јавности нови Закон о спорту, усвојен 4. фебруара, у Палати „Србија” другог дана празновања Дана државности.
Закон, који је ступио на снагу, према Удовичићевим речима заснован је на Стратегији спорта усвојеној децембра 2011, а у његовом доношењу учествовали су сви који су желели да унапреде систем спорта. Одржано је 10 јавних расправа широм Србије, Министарство је добило 89 писаних предлога (на сваки је одговорено) од којих су многи уважени, много пута се разговарало за „округлим столовима”, поводом уређења система спорта у локалним самоуправама, с председницима спортских савеза о њиховом раду, с заинтересованим спортским савезима и клубовима око третмана приватизације у новом закону. Министар је тим поводом одржао и 66 састанака с угледним професорима и председницима савеза и приватизација у спорту биће регулисана другим законом у сарадњи с другим министарствима.
– Пре шест месеци формирали смо радну групу и наша улога у том послу је заштита спорта – рекао је министар, а заштита спорта и спортиста, посебно најмлађих, је нит која се провлачи кроз нови закон од првог до последњег члана.
– Спорт мора да буде приступачнији свим грађанима Србије, а посебно деци и најмлађима. Законом смо растеретили породичне буџете и укинули плаћање здравствених прегледа за децу од шест до 14 година, а до сада су они коштали од 800 до 12.000 динара и обављали су се два пута годишње. Родитељима ће помоћи и то што висина чланарине за малолетнике не може да буде већа од 10 одсто од просечне зараде на нивоу Републике Србије – рекао је Удовичић.
Министар је рекао да ће одредбе које регулишу питање уговора спортиста, посебно младих, допринети да овај сегмент спорта изађе из сиве зоне, да више не би долазило до случајева у каквом се ових дана нашао млади фудбалер Партизана Живковић.
– Први пут у ову област уводимо јасна правила. Уговори о посредовању са менаџерима могу да се закључе на највише две године јер не желимо да спортисти, а посебно деца, постају нека врста власништва других. Сагласност за уговор који се склапа с малолетним лицима морају да дају оба родитеља, а уговори морају да буду оверени у складу са законом код нотара. До сада уговори нису били транспарентни, многи нису били депоновани у савезима, многи играчи су имали више уговора, и додатних анекса за које сви учесници у овом процесу не знају. Уговори морају да буду транспарентни јер на основу њих се стиче право на пензију, обавезно осигурање – рекао је Вања Удовичић.
Значајна новост у Закону о спорту је и начин финансирања спорта на локалу. Да се не би дешавало као до сада да у многим срединама један клуб добије 90 одсто укупних средстава, а остали само мрвице уз потпуно запостављање развоја младих спортиста убудуће ће клуб „миљеник” челника локалне самоуправе моћи да добије највише 20 одсто укупних средстава, тако да и остали могу под истим условима да конкуришу за средства.
– Свака локална самоуправа мораће да има свог спортског инспектора који ће контролисати и расподелу буџетских средстава намењених спорту – додао је министар.
О свим новинама које доноси Закон о спорту биће, свакако, више речи наредних дана када он буде објављен на сајту Министарства омладине и спорта, а међу најзанимљивијим је свакако и деполитизација спорта.
– Закон прописује деполитизацију спорта. Највиши функционери државних и страначких органа не могу да буду у управним одборима спортских организација – рекао је Вања Удовичић.