Запосленима у фирмама које су у процесу реструктурирања, приватизације или стечаја, а којима послодавац није уплаћивао доприносе за пензијско и инвалидско осигурање, па сад не могу у пензију, моћи ће о трошку државе да повежу стаж и ове године, потврдио је јуче „Политици”, Жељко Сертић, министар привреде.
То практично значи, да је рок за повезивање стажа оним радницима који испуњавају услов за пензију, продужен и у овој години. Држава им јесте дала још једну шансу, а услов је да одустану од судске тужбе, иако је последњи рок за пријаву био 31. децембар 2015. године.
Услови под којима ће се стаж повезивати и у овој години исти су као и прошле.
Држава је планирала да за 13.000 запослених повеже стаж, јер је процењено да их толико има у предузећима у реструктурирању.
Од 1. јануара 1991. године до 31. децембра 2003. држава је повезала стаж за 66.163 предузећа, односно 274.000 радника. За то је из државне касе издвојено 20,65 милијарди динара, а повезано је око пола милиона година стажа осигураницима којима несавесни послодавци нису редовно уплаћивали доприносе за ПИО.
Ти доприноси, колико је познато, никада накнадно нису наплаћени од послодаваца.
Како ствари стоје од 13.000 радника који испуњавају услове за пензију, тек сваки четрнаести је пристао да му држава повеже стаж. Разлог зашто се тек нешто више од 900 њих пријавило је што је већина радника и пре понуде државе, водила судски спор против несавесних послодаваца.
Пошто је услов за повезивање стажа, да одустану од судске тужбе, многима то није одговарало, јер би у том случају од својих пара морали да плате трошкове адвоката.
Ранка Савић, председник АСНС, који је пре више од месец и по дана званично послао допис влади и ресорном министарству за продужење рока за повезивање стажа, каже, да званичног одговора још нема, те да јој није јасно шта се чека, када им је усмено речено да ће се ова пракса наставити и у 2016.
Она каже, да је много оних који су се двоумили и одбили државну понуду, али су временом схватили да им је ипак боље да повежу стаж и оду у пензију, него да немају ништа и ко зна колико још дуго чекају на судско решење.
– Држава је направила грешку када је право на повезивање стажа препустила искључиво послодавцима, а не радницима, јер би запослени били више мотивисани да сами себи реше рупе у стажу, него послодавац који то није урадио ни док су те фирме радиле.
Посебно је питање шта да очекују радници од оних послодаваца и фирми које више не постоје па је мало вероватно да ће газда тек сада поднети захтев за повезивање рупа у стажу – каже Савићева.
Стаж се повезује на најнижу основицу без обзира на то колику су плату имали, што ће се онима којима држава буде повезивала стаж одразити на износ пензије, јер ће бити нижи него да им је послодавац редовно уплаћивао доприносе.
С друге стране, радницима који годинама не добијају плату и минимална основица је спас. Заостали неуплаћени доприноси послодавцима неће бити опроштени, јер ће их држава регулисати приликом коначног решавања статуса предузећа, односно из стечајне масе ће бити узето оно што се сада исплаћује из републичке касе, каже она.