Шеф мисије ММФ-а, Џејмс Руф, подржао је у прошли петак у Београду НБС у намери да настави са опрезним попуштањем монетарне политике, рекавши да „оквир циљане инфлације одговара Србији.” Мисија сматра„ да би требало дозволити већу дневну флексибилност девизног курса, у мери у којој то не би угрозило постављени инфлациони циљ и финансијску стабилност”, рекао је Руф. Шта је мисија ММФ-а, на одласку, поручила креаторима монетарне политике? Да ли им је увијено, дипломатски, препоручила да би требало да смање вредност домаће валуте? И то сада, пред изборе?
Да ли то, у преводу, значи – циљану инфлацију сте добро одмерили, али циљ не достижете? Инфлација вам је ниска, а падом вредности динара може доћи до повећања цена роба и услуга чиме ће се инфлација погурати до жељеног коридора. Тај циљ је, иначе, зацртан на четири, плус, минус 1,5 одсто. Јануарска инфлација на годишњем нивоу износила је 2,4 одсто. У прошлој години инфлација није била већа од 1,5 одсто. Како у земљи у којој су још жива сећања на хиперинфлацију и њене погубне последице, објаснити да ни ниска инфлација није добра, јер не подстиче производњу и запошљавање. С друге стране јасно је да пад вредности динара не одговара онима који су узели кредите, јер су махом задужени у девизном знаку.
Јоргованка Табаковић, гувернер НБС, овим поводом је „Политици” изјавила да јој се намеће питање „да ли је знатно слабљење динара исправан начин подизања тренутно ниже инфлације, у ситуацији када су основни разлози за ниску инфлацију још увек слаба агрегатна тражња и пад цена примарних производа на светским тржиштима, нарочито нафте. У еврозони у фебруару је међугодишња стопа инфлације минус 0,2 одсто. Да ли кроз трајно виши ниво курса и последично увећање изложености банака проблематичним потраживањима треба апсорбовати дезинфлаторне притиске са којима се суочава цео свет или би та цена била превисока? НБС неће дозволити угрожавање стабилности финансијског система”, каже гувернерка.
Смиривањем прекомерних осцилација на девизном тржишту НБС је успела да поново успостави кредибилитет домаће валуте, као један од кључних предуслова за повећану ефикасност монетарне политике. Појачано је динарско кредитирање, благо, али извесно се повећава и полагање депозита у локалној валути.
– Свих наведених фактора свесна је и мисија ММФ-а која, иако полазећи од теоретских претпоставки, такође остаје свесна и да свака економија (посебно наша још увек високо-евроизована) има своје специфичности. Зато је њихова резервисаност у изјави и присутна, чиме се наговештава да су свесни да и ми као носиоци монетарне политике, поседујемо стручност и умеће да реализујемо зацртани циљ, а то је макроекономска стабилност у дужем року и на здравим основама – каже гувернер.
Дејан Шошкић, бивши гувернер централне банке сматра да је сугестија представника ММФ-а очекивана.
– Србија има инфлацију испод инфлационог циља већ скоро две године, уз истовремено јачу фискалну дисциплину (смањивање плата и пензија) и пад тражње. У таквим околностима, инсистирање на мањим осцилацијама или релативно фиксном девизном курсу не би се могло сматрати оправданим у контексту модела циљања инфлације који примењујемо. Истовремено, то би се могло тумачити и као неформално напуштање званичног монетарног модела, али и као реално смањивање развојних шанси извозном делу српске привреде. У контексту квалитета девизних прилива у земљу, веће осцилације курса, по правилу, обесхрабрују краткорочне шпекулативне иностране инвеститоре – каже Шошкић.
Он додаје да циљање инфлације као монетарни модел, по правилу, подразумева флексибилност девизног курса. У условима у којима овај модел примењује Србија, нормално је да се у одређеној мери води рачуна и о нивоу девизног курса због могућег преливања једног дела курса на инфлацију, али и због финансијске стабилности, јер је највећи део кредита грађана, привреде и државе изражен у страној валути. Ипак, у спровођењу званичне монетарне политике, циљање инфлације се не сме претворити у циљање курса.
Малиша Ђукић, са Београдске банкарске академије, каже да је Руфова изјава доследна у контексту у ком је дата, а то је инфлација.
– Јасно је да је за њега приоритет да се постигне циљана инфлација која је примерена привредном расту. Прошле године циљ инфлације није постигнут више због спољних фактора, попут пада цена нафте, метала, хране на светском тржишту. Међутим, Руф не прецизира колике ми то осцилације курса треба да дозволимо, а које неће угрозити ни инфлацију ни стабилност, а то је дискутабилно – каже Ђукић.