Прошла година била је још једна у низу у којој се тржиште персоналних рачунара суочило с падом продаје због купцима привлачнијих уређаја попут смартфона и табличних рачунара. Ни ове године, показују прогнозе, овом сегменту тржишта неће цветати руже, али већ од 2017. може да се очекује опоравак, показује најновији извештај компаније „Гартнер”, која се бави анализом тржишта и износи процене у ком правцу ће се развијати продаја.
Према садашњим проценама, ово ће бити најгора година за персоналне рачунаре, јер се очекује најнижа продаја до сада (284 милиона јединица у односу на 289 милиона 2015, што је било осам одсто мање него претходне године.) Међутим, 2017. очекује се испорука 296 милиона уређаја, а наредне године 306 милиона, показује извештај.
Иако у Србији не постоје свеобухватни подаци о продаји уређаја по сегментима, раст заступљености рачунара у домаћинствима показује да је дошло до благе стагнације. На пример, 2015. лаптоп је поседовало 39 одсто домаћинства, што је само 0,3 одсто више него претходне године, када је забележен раст од 7,4 одсто у односу на 2013. годину. Заступљеност рачунара, укључујући и десктоп уређаје, порасла је на 64,4 процента, што је само 1,2 одсто више него 2014, а 4,5 одсто више него 2013, показује последњи извештај Републичког завода за статистику о употреби информационо-комуникационих технологија у Србији.
Такође, код нас се повећало приступање интернету помоћу мобилног телефона (за скоро седам одсто у односу на 2014), док се с друге стране смањио број оних који приступају мрежи преко персоналног рачунара.
„Гартнеров” извештај на глобалном нивоу показује да се ове године завршава ера двоцифреног раста тржишта смартфона. У Кини и САД се очекује такорећи стагнација, са растом мањим од пола процента, док ће просек поправити тржишта у експанзији попут Индије, па ће укупан раст износити скромних седам одсто.
Наредне две године биће мало боља ситуација, па се 2018. очекује да број продатих смартфона пређе две милијарде. Прошле године продато је 1,9 милијарди паметних телефона.