Ко спречава да се коначно склопи највредније постројење српске науке, пројекат под кодним именом „Фама” ? Зашто се моћна и тајанствена машина, велики убрзивач јона, зида као Скадар на Бојани?
„Фама” је део јединог српског акцелератора „Тесла”, смештеног у Институту за нуклеарне науке „Винча”, а опрема за њену доградњу месецима је из процедуралних разлога заробљена на царини. Руководице пројекта „Фама”, уз то, брине и финансирања, због чега страхују да је опстанак пројекта угрожен.
Још од давне 1989. године, у „Винчи” се спроводи градња „Тесле”, научно-медицинског вишенаменског акцелераторског постројења. Поред фундаменталних истраживања у физици, хемији и биологији „Тесла” је требало да служи за развој технологије материјала, али и за производњу радионуклида и радиофармацеутика.
Пре девет година, донета је одлука да се прекине финансирање изградње „Тесле” из буџета и да се оно настави кроз реализацију Споразума о регулисању клириншког дуга Русије Србији. Тада је акцелератор „Тесла” технички подељен на три дела, а клириншки дуг је искоришћен за пројекат „Фама”, односно нискоенергетски део акцелератора. Он је у погон пуштен у мају 1998. године, сачињава извор јона, извор тешких јона и два експериментална канала, у којима се материјали бомбардују јонима. Како објашњавају стручњаци из „Винче”, у тим процесима контролисано се мењају механичке, електричне, магнетне и друге особине разних материјала и добијају се нови материјали са супериорним особинама за примене у машинству, електроници, медицини и другим областима.
Било је планирано да овај део акцелератора буде дограђен, али због чега то ни до данас није учињено нико у Институту за нуклеарне науке „Винча”, годинама не може да објасни. Први пакет опреме за доградњу инсталиран је пре две године, али други, испоручен одмах потом, још у мају 2014, још увек није инсталиран јер се чека решење питања плаћања пореза на додату вредност. Трећи ии, последњи пакет није у целости испоручен. Ове године ресорно Министарство просвете, науке и технолошког развоја за „Фаму” није издвојило никаква средства, истиче др Срђан Петровић, директор Лабораторије за физику „Винче” и руководилац пројекта Министарства који обухвата и погон и одржавање „Фаме”.
– Тиме, уствари, желе дефинитивно да угасе „Фаму”, највеће и највреднији научно постројење у Србији – каже др Петровић.
Он додаје да је у 2015. години Министарство просвете издвојило за овај пројекат само 10 милиона динара, што је довољно за део зарада тима за погон и одржавање постројења. Иначе, „Фама” је тренутно привремено заустављена због ремонта система за хлађење.
– Паралелно са коришћењем „Фаме”, у јуну 2010. године спроводи се њена доградња. После доградње, она ће обухватати два јонска извора, два канала за модификацију материјала, протонски циклотронски комплекс, и два канала за анализу материјала. За то је предвиђено 5,59 милиона америчких долара из клириншког дуга – напомиње Петровић.
Како би решили проблем са порезом на додату вредност за други пакет опреме, управни одбор „Винче” одлучио је у децембру 2014. године да се опрема уступи држави, с тим да је Влада Србије после тога уступи „Винчи” без накнаде и на неодређено време. На овај начин „Винча” би индиректно била ослобођена обавезе плаћања пореза на додату вредност. Управи одбор затражио је од Министарства просвете да се сагласи са овим поступком, као и да обезбеди средства за финансирање погона и одржавања „Фаме” у првој половини ове године и да се одреди начин финансирања од друге половине ове године. Међутим, одговора од њих за сада нема.
– Опрема 22 месеца лежи на царини и већ јој је истекао гарантни рок. Као да неко са стране не дозвољава да Србија коначно догради „Фаму” – истиче Петровић.
Саветодавни комитет, који контролише реализацију програма „Фаме”, чији су чланови и међународни стручњаци, у свом извештају из новембра 2014. године навео је да би „Фама” могла да постане водеће постројење у области модификације материјала у региону. Истраживачи из Србије тако би успоставили равноправну сарадњу са колегама везаним за слична постројења у Европи.
Да ли је у томе кључ решења енигме? Да ли Србија не сме да склопи „Фаму”, како би се фама о њој наставила?
----------------------------------------------------------------------------
Министарство просвете: Не гасимо „Фаму”
Коментаришући изјаве др Срђана Петровића, проф. др Вера Дондур, државни секретар Министарства просвете науке и технолошког развоја, каже за „Политику” да у Министарству не постоји никаква одлука везана за „гашење” пројеката „ИИИ 45006” и активности које се у оквиру њега остварују на постројењу „Фама”. Према њеним речима, Министарство наставља и у 2016. години планиране активности на одобреним истраживачким пројектима, што се односи и на овај којим руководи др Срђан Петровић.
– Сваке године се посебним анексом уговора дефинише финансирање погона и одржавање постројења „Фама”, при чему финансијска средства обухватају накнаде за рад тима за одржавање постројења, средства за директне трошкове и трошкове погона ии одржавања – каже проф др. Дондур.
Она додаје да је што се тиче доградњи „Фаме” Институт „Винча” потписао уговор са предузећем „Техномедекспорт” из Москве.
– Министарство нема обавезу плаћања увозног ПДВ-а за опрему која се набавља из средстава обезбеђених на основу клириншког дуга Русије Србији, али нисмо надлежни за ослобађање плаћања пореза на додатну вредност – каже професорка Дондур.