Дванаест година пошто је „Гугл” шокирао издавачку индустрију и писце, најављујући да ће копирати милионе књигу у онлајн библиотеку, правна борба око овог пројекта је коначно готова. Амерички Врховни суд одбацио је жалбу удружења писаца, не уваживши њихов став да пројекат представља масовно кршење ауторских права. Суд је на овај начин подржао одлуку апелационог суда да пројекат представља тзв. поштену употребу ауторског дела, пренели су амерички медији.
Амерички технолошки џин сада може да копира књиге за своју онлајн базу не тражећи одобрење аутора и без обавезе да им било шта плаћа. Од 2004. године, када је почела градња џиновске дигиталне библиотеке, скенирано је и дигитализовано више од 25 милиона наслова из колекција великих библиотека, од којих су многе заштићене ауторским правима. Корисници могу да претраже базу по кључним речима и изразима и прочитају делове текста или цело издање. Заинтересовани се даље усмеравају на продавнице или библиотеке у којима се тражени наслови налазе. Неке од књига у бази су стари наслови који више нису заштићени ауторским правима, али има и доста новијих издања, објавио је „Њујорк тајмс”.
Тужбу су раније покренули и издавачи, али су се нагодили: постигли су договор с „Гуглом” да буду доступни већи одломци књига или да продају дигитални примерак
Удружење писаца поднело је тужбу против „Гугла” 2005. јер сматрају да је дигитална библиотека комерцијални подухват који срозава продају књига и онемогућава им да зараде од свог посла. У петицији којом су тражили мишљење Врховног суда навели су да овај случај представља „досад незабележено растезање доктрине праведног коришћења којим се угрожава заштита ауторских права у дигиталном добу”. Међу потписницима су светски познати писци попут нобеловца Џона Максвела Куција и Маргарет Етвуд.
„Одбијање да се жалба преиспита још један је доказ да смо сведоци огромног пребацивања богатства из креативног у технолошки сектор, не само у књижевности него у свим сферама уметности”, навела је у саопштењу књижевница Роксана Робинсон, председница удружења.
„Гугл” је изразио задовољство коначним исходом. Компанија је од почетка заузела став да је реч о праведној употреби заштићених дела и да ствара „каталог за дигитално доба”.
Новинар Џеф Робертс, који у магазину „Форчен” прати културу и нове технологије, оценио је да је одлука, иако ударац за књижевну елиту, ипак добра.
„Скенирањем књига направљена је богата ризница знања које свако може да користи. Подаци који су некада били скривени у прашњавим томовима на Харварду или Стенфорду сада су на клик миша далеко од сваког с тастатуром и интернетом”, написао је Робертс и даље бранио „Гугл” од критика да је профитирао на туђи рачун.
„Компанија не зарађује од претрага, а сваки аутор има право да затражи да се уклони чак и исечак од неколико реченица. У ствари је изгубио јер је сносио огроман трошак скенирања, а има и правне трошкове деценијског процеса”, објавио је „Форчен”.
Трочлано судско веће апелационог суда је прошле године закључило да је „Гуглов” пројекат користан и у складу са законом. Да је коначна одлука била другачија, амерички технолошки гигант би морао да плати одштету од неколико милијарди долара.
Тужбу су раније покренули и издавачи, али су се на крају нагодили. Неки издавачи су постигли договор с „Гуглом” да буду доступни већи одломци или да продају дигитални примерак, а други су тражили да се уопште не приказује текст из њихових издања.