ЦРТА посматрачка мисија „Грађани на стражи” саопштила је данас да регуларност ванредних парламентарних и редовних покрајинских и локалних изборима није у питању, односно да је изборни дан спроведен углавном у складу са законом.
Неправилности које су уочене на изборима нису толико велике да би се могло говорити о значајнијем утицају на регуларност изборног процеса, оцењује ЦРТА у саопштењу.
Услед чињенице да су две партије на самој ивици цензуса, број забележених неправилности, међутим, може утицати на то да ли ће једна или обе партије имати своје представнике у парламенту.
Отварање бирачких места за гласање прошло је углавном у складу са прописаним процедурама док су на неколико места забележене неправилности: кашњење са отварањем, контролни листић није убачен у гласачку кутију, проблеми у расподели дужности чланова бирачких одбора на бирачком месту...
Током дана, наводи се, било је инцидената, пропуста и нерегуларности које указују на непоштовање принципа неотуђивости гласачког права, као и у домену идентификације бирача и поштовања принципа „један бирач - један глас”.
Примећено је, такође, постојање „проблематичних” бирачких места, на којима су се учестало дешавали случајеви кршења изборних прописа, али њихова заступљеност у узорку није довољно велика да бисмо могли говорити о тренду.
ЦРТА посебно указује да је само 41 одсто бирачких места био доступан особама са инвалидитетом што је, према оцени посматрачке мисије, мали проценат имајући у виду број особа са инвалидитетом.
Такође, истиче се потреба да се приступи озбиљној анализи и ревизији изборних правила и прописа - законодавног и институционалног оквира, како би се у наредним изборним циклусима вратило поверење грађана у изборни процес, али и унапредио сам квалитет изборног процеса, закључује је се у саопштењу ЦРТЕ, које преноси Танјуг.
На основу 100 одсто прикупљених података са случајног и репрезентативног узорка од 450 бирачких места, укупан проценат гласача који су гласали на парламентарним изборима износи 56,7 одсто (грешка 1,1 одсто) док је проценат неважећих листића био 3,2 одсто (грешка 0,4 одсто), наводи се.
Хаотично бројање гласова на неким бирачким местима
Немамо информације о великој изборној крађи, осим извештаја о хаотичном бројању гласова на неким бирачким местима, речено је данас на конференцији за новинаре посматрачких мисија Парламентарне скупштине Савета Европе (ПССЕ) и Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС).
Грађани су могли да слободно бирају, основна грађанска права су поштована, али постоји забринутост због предности које обезбеђује статус владајуће странке, извештавања медија у корист владајућих партија и одсуства транспарентности у финансирању страначких активности, изјавио је шеф делегације ПССЕ Володимир Ариев.
У извештају ПССЕ и ОЕБС се наводи да су Српска напредна странка и, у нешто мањој мери, Социјалистичка партија Србије, користиле неправедну предност владајућих странака.
Констатује се и да су добијена обавештења да владајуће партије излажу притиску бираче, посебно запослене у јавном сектору, као и да привлаче гласаче иницијативама у оквиру социјалне политике.
Ариев је оценио да учесталост избора у Србији поткопава способност парламента да планира и спроводи свој програм.
Надамо се да ће нови сазив парламента бити у могућности да оконча свој уставни мандат, рекао је Ариев.
Шеф посматрачке мисије ОЕБС Герт Аренс је изјавио да су неки подносиоци изборних листа искористили недостатак јасних критеријума у закону и затражили статус националних мањина, само да би стекли привилегије које из тога произлазе.
У извештају се наводи да је аналитичко и критичко извештавање на националним телевизијским каналима било ограничено, „делимично због свеприсутне аутоцензуре, која је резултат политичке контроле над сектором медија”. (Фонет)