Кућа Надбискупије београдске (Светозара Марковића 20), у којој су, поред резиденције престоничког надбискупа Станислава Хочевара, смештени ординаријат, генерални викаријат и друге институције битне за функционисање Београдске римокатоличке дијецезе, има богату историју са којом су прошле године могли да се упознају они који су успели да открију ово здање као тајну локацију током „Ноћи музеја”. Ове године она ће бити отворена за све љубитеље историје и уметности током ове манифестације (21. мај). Екипа „Политике” имала је част да је у обилазак поведе надбискуп Хочевар лично и открије јој тајне које се крију иза њених врата.
Како је наш домаћин подсетио на почетку разговора, пре него што се 1925. фра Иван Рафаел Родић, први надбискуп, уселио у ову кућу, она је, као један од репрезентативних стамбених објеката, саграђена почетком осамдесетих година 19. века у резиденцијалном делу западног Врачара, била у приватном власништву, да би је средином 1888. откупила Аустроугарска за своје представништво у Краљевини Србији.
У њој се, потом, дословце догодила историја. Након атентата на престолонаследника Франца Фердинанда у Сарајеву 28. јуна 1914, Србија је о избијању Првог светског рата званично била обавештена баш овде. Наиме, 23. јула, Хабзбуршка империја је преко Владимира фон Гизлингена упутила Србији ултиматум који је значио објаву рата, док је одговор на тај акт предао председник српске владе Никола Пашић и то у просторији лево од свечаног улаза, где је данас трпезарија. Неколико дана раније, 10. јула, на улазним степеницама изненада је преминуо руски посланик Николај фон Хартвиг, након жучне расправе с Фон Гизлингеном, у којем је на све начине покушавао да Беч одврати од рата са Србијом.
Циљано насупрот тој мучној прошлости, данас је од самог степеништа, преко првог и другог спрата, па до парка и врта све препуно симболике која упућује на мир.
– Ентеријер куће, која ме надахњује већ годинама, зрачи жељом да ништа не засени пријатељске сусрете људи у њој, у складу с једним од најважнијих позива Надбискупије. Међу њима је и настојање за мирењем с наслеђем прошлости и превазилажењем оптерећујућих трагова историје. Зато се на рукохватима стаклених врата на степеницама на којима је преминуо Фон Хартвиг, која су налик стилизованим плућним крилима, налазе речи „мир” и „pax” (латински), чиме указујемо на то да је овај дом место разговора свих, па тако и припадника Римокатоличке и Православне цркве, као институцијама једне једине Христове цркве. Каса у којој се под кључем чувао поменути ултиматум још увек се налази код нас, али су сада у њој наша документа у малом архиву који имамо – објашњава надбискуп Хочевар.
Од старе капеле посвећене Светом Ладиславу након адаптације 1926. настала је Црква Криста Краља (идејни творац витражних прозора је угледни римски професор Аугуст Ранокијо), и она се налази наспрам главне зграде, на крају својеврсног парка, који их спаја у целину. Сви који се буду обрели у цркви слушаће оргуље, док ће у врту видети једну упечатљиву скулптуру. Кип Богородице с дететом, назван „Мајка јединства”, дар је помирења монсињора Готфрида Фелнера, жупника из Дилингена у Немачкој, чија је породица протерана из Србије након Другог светског рата.
И зграда, коју је до данас Надбискупија обнављала неколико пута, сачувавши њен изглед у духу еклектицизма, и капелица Светог Ладислава добили су облик према пројекту Јована Илкића, једног од најзнаменитијих српских архитеката (Илкић је познат по „Згради протокола”, на Теразијама, Згради Официрског дома на углу Краља Милана). Како истиче надбискуп Хочевар, овде су одседале и боравиле многе виђене личности, али и учесници неколико бискупских конференција, што сведочи о томе да зграда и данас има важност која по много чему надалеко превазилази границе Надбискупије београдске.
Специфичност је да готово цела зграда има печат најистакнутијег уметника данашњице у Римокатоличкој цркви – Словенца и исусовца Марка Ивана Рупника, који је на позив свог сународника надбискупа Хочевара неколико пута боравио у Београду и сваки пут подарио неко ново дело. Унутра су његови прикази тема из Библије, мозаици, витражи.
– Мало је знано да је он једна изванредна личност. Врстан теолог и уметник, који што се тиче мозаика најбоље познаје теологију Истока и технологију Запада, које је одлично објединио у својим иновативним мозаицима, њихове боје су јасне и отворене, линије савремене. Рупникова изузетна остварења красе и ентеријер жупне цркве Узвишења Светог Крижа у Нишу и Рођења Светог Ивана Крститеља у Смедереву, и ангажован је у осмишљавању и реализацији ентеријера Светосавског храма на београдском Врачару – закључује наш саговорник.
уторак, 17.05.2016. у 18:05 Милица Димитријевић
Надбискупија београдска отвара врата у Ноћи музеја
У Кући у којој је Србији предат ултиматум пред Велики рат, налазе се вредни мозаици и скулптуре чија је порука одржање мира
Подели ову вест
Коментари1


Vampiri
Ovo što želim da kažem nema veze sa gospodinom Stanislavom Hočevarom, njemu zaista svaka čast. Ovo što ću reći odnosi se na vampire. Poštovani vampiri, konačno (u zadnjih ne znam ni sam koliko godina) i vi možete uživati u eksponatima raznih muzeja, jer iz njih možete izaći pre svanuća i prvih petlova. Neće vas, dakle, spržiti dnevna svetlost. Možete i da večerate (doručkujete) jer će tu biti dosta sveže krvi onih koji vampiri nisu, već su hrana svakojakim glupostima koje se plasiraju!
Одговори
|
Препоручујем
3
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.