Компанија „Гугл” жалила се највишем француском суду због тога што је национална агенција за заштиту података те земље тражила од највећег светског интернет претраживача да право на дигитални заборав примењује глобално, на свим својим сајтовима.
Према том праву, које постоји само у Европи, сви интернет претраживачи дужни су да на захтев корисника из резултата претраге уклоне везе ка страницама које садрже нетачне, небитне или личне податке о том кориснику. Будући да је реч о праву установљеном у Европи, америчка компанија сматра да оно треба да важи само за „Гуглове” сајтове са европским доменима (google.fr...), али не и за глобални сајт google.com иако га „Гугл” примењује и на том сајту уколико се претражује из неке од европских земаља.
На пример, уколико је нека страница избачена из резултата претраге, она се неће приказивати када се сајту google.com приступа из Велике Британије, Немачке, Холандије и Француске, али ће се регуларно појављивати када се претрага обавља, на пример, из САД-а. Међутим, за француске регулаторе то није било довољно, па су половином прошле године захтевали да „Гугл” примењује право на заборав за све претраге на свим својим доменима, укључујући и неевропске.
Француски аргумент био је да ово право, које је установио Европски суд правде, има смисла једино уколико важи свуда. „Узмимо на пример корисника који је тражио да се у резултатима претраге његовог имена не појављују линкови ка његовом старом профилу на сајтовима за упознавање. Тиме би избегао неспоразуме са вереницом из Француске, или са рођаком из Португалије, али би његов радознали комшија који је лажирао да претражује из неевропске земље, или колега из САД-а, то и даље могли да добију у претрази”, навели су из француске агенције за заштиту података.
Интернет џин из Силицијумске долине оглушио се о овај захтев тврдећи да француски закон не може да важи за цео свет и сада, после 10 месеци, поднео жалбу врховном француском суду. Међутим, постоји једно право које „Гугл” ипак примењује глобално иако се закони који га регулишу разликују од земље до земље. Реч је о заштити ауторских права, тачније о његовој америчкој верзији коју претраживач примењује на свим својим доменима.
Притом, неупоредиво више захтева за брисањем одређених линкова из резултата претраге компанија прими због повреде ауторских права него права на заборав. Само прошлог месеца од „Гугла” је затражено да из претраге уклони чак 88.814.884 линкова због кршења ауторства, док је за претходне две године, од почетка примене, било око 1,5 милиона захтева (највише из Француске) да се одређене везе избаце из претраге због права на заборав.