Од наших пет посада које су наступиле на Олимпијским квалификацијама у Луцерну једино су Марко Марјановић (31 година)и Андрија Шљукић (20) у дубл скулу искористили шансу коју су добили и пласирали се на олимпијску регату у Рио де Жанеиру. Тиме је наш олимпијски тим порастао на 81 члана, а његов веслачки део има четворо спортиста – уз наше јунаке квалификација и двојац без кормилара Милош Васић, Ненад Беђик, који је олимпијске визе извадио прошле године трећим местом на Светском првенству.
Марјановић и Шљукић су већ победом у квалификацијама и директним пласманом у финале најавили да су велики кандидати за неко од прва два места која воде у Рио. Јасно је било и да је норвешки дубл скул, победник друге квалификационе трке, ипак фаворит у Луцерну. То је било и логично јер су се у њему нашли Туфте, бивши олимпијски и светски шампион скифу на чијем веслању бреме од 40 година није оставило дубок траг, и много млађи Борх, који је с другим пратнером у дубл скулу имао бронзе с европских првенстава 2012. и 2013. и титулу светског шампиона 2013.
Да Чеси, Аргентинци, Американци и Пољаци не могу да изненаде наш дубл скул могло се закључити из њихових претходних одмеравања снага. Марјановић и Шљукић су у квалификацијама „тукли“ Аргентинце, Пољаке и Американце, у Ц финалу Светског првенства прошле године Пољаке, Чехе и Американце, али све је то још једном требало учинити у, ипак, досад најважнијој трци у каријери. И Марјановић и Шљукић нису изневерили ни себе ни љубитеље веслања. Све до половине стазе водили су испред Норвежана с двадесетак стотинки предности, али много битније је било то што су Пољаци заостајали секунду, а Чеси две. После 1.500 м редослед је био: 1. Норвешка, 2. Србија, а њена предност пред Чешком била је већа од три секунде. У финишу Чеси су подигли број завеслаја на 41, али узалуд. Норвешка је победила с 6:14,01 минута, Србија је била друга с 6:16,13 и то Марјановића и Шљукића води у Рио, а Чеси Плоцек и Кланг су били трећи с 6:16,72...
Марјановић је, рецимо и то, током каријере променио много партнера и освојио доста медаља. С Богичевићем је у дубл скулу освојио сребро (2011) и бронзу (2012) на европским првенствима, са Стојићем европско сребро у двојцу без кормилара 2010... Шљукић је све досадашње успехе постигао у млађим категоријама – 2013. је био јуниорски вицешампион света у скифу и бронзани у двојцу с Лончаревићем, а највећи успех остварио је прошле године освојивши сребро у скифу на Светском првенству за млађе сениоре.