Пре него што су француски истражитељи прошле седмице упали у канцеларије „Гугла” у Паризу, предузели су изузетне мере безбедности како би од ове технолошке компаније сакрили да воде истрагу. Екипе су радиле офлајн и ниједном нису поменуле име компаније, објавио је „Гардијан”
Операција је вођена под шифром „Лала”, због тога што „Гугл” преко свог огранка у Холандији преусмерава милијарде евра сваке године како би избегао порез на већину прихода.
Главни француски тужилац за финансије Елијан Улет рекла је да је њен тим радио у најстрожој тајности откако је прошлог јуна примио званичну пријаву од министарства финансија. Између осталог, рачунари су коришћени само за обраду текста, без икакве везе са интернетом, што је допринело томе да информације не цуре годину дана.
Француска тужитељка, у интервјуу за француску медијску групу „Европа 1”, описала је рад свог одсека као битку Давида против Голијата. Француски тужиоци сумњају да је „Гугл” починио велику финансијску превару и организовано прање новца.
У раној јутарњој рацији, прошле седмице, упали су у париско представништво америчког гиганта и задражали се цео дан одневши материјала који је по речима тужитељке обиман као „Панамски папири”.
„Гугл” је одговорио да поштује законе Француске и да у потпуности сарађује с властима.
Ово је ескалација дугогодишње кампање широм Европске уније да се убере већи порез од огромних прихода „Гугла”. Француска влада им потражује 1,6 милијарди евра на име неплаћеног пореза.
Британски министар финансија Џорџ Озборн трпео је жестоке критике опозиције због нагодбе са „Гуглом” да исплати само 130 милиона фунти заосталих обавеза за период од 2010. до 2015. године. Тако је испало да је укупно платио 200 милиона фунти за период у којем је имао приход на британском тржишту од 24 милијарде фунти.
Министар финансија владе у сенци Џон Макдонел писао је прошле недеље Озборну и тражио да се пореска управа хитно повеже са француским колегама како би евентуално поново покренули процес, пренео је „Гардијан”.
Француска тужитељка најавила је да ће бити потребно више месеци да се прегледа неколико терабајта података. Додала је и како „Гугл” једва да плаћа порез у Француској због тога што тамошње представништво „служи као параван” јер само склапа уговоре са оглашивачима, а приход се књижи преко Ирске.
„Гугл” је објаснио да баш због пореза и нема оно што се у Француској зове „стално представништво”. На основу тога је пријавио само 216 милиона евра прихода за 2014. годину и платио пет милиона пореза, иако је од француских оглашивача узео 1,7 милијарди евра.
На исти начин су десетковани порески приходи у Великој Британији, Италији и на другим великим европским тржиштима. Приходи се из Ирске пребацују на рачун „Гугла” у Холандији. Књиговодственим техником познатом као „дупли ирско-холандски сендвич”, холандска компанија онда пребацује новац ирској подружници регистрованој на Бермудама („Гугл Ирска холдинг”).
На овај начин је само у 2014. пребачено 10,7 милијарди евра на Бермуде, где се офшор компанијама не наплаћује порез на приход.
Француски порезници воде 358 сличних случајева, укључујући велику пореску истрагу о „Мекдоналдсу”. Међутим, пожалили су се да стране владе нису увек од помоћи. На пример, нису наишли на очекивану сарадњу Русије, Катара, Маурицијуса и Швајцарске.