Нови Пазар – Хоће ли муслимани у Србији из месеца поста рамазана, на почетку кога су све верске вође позивале на мир и јединство, изаћи додатно подељени? Како каже Нусрет Гусинац, директор женске медресе у Тутину, и донедавно члан Врховног сабора Исламске заједнице Србије (ИЗС), уместо рамазанског блаженства и смираја, међу верницима се после сваке молитве у џамијама могу чути приче и питања куда воде догађања у тој верској заједници.
Након што је 29. маја Врховни сабор ИЗС-а распустио Ријасет, сменио дотадашњег реис-ул-улему Адема Зилкића и именовао трочлано повереништво да руководи овом заједицом до избора новог реиса, почеле су оптужбе од стране Зилкићевих присталица да је све урађено мимо прописа, супротно Уставу ИЗС-а, те да поменути скуп, назван Сабором, није ни имао кворум па су му и одлуке неважеће.
Из повереништва ИЗС-а процурила је вест да је будући реис-ул-улема Сеад Насуфовић, исламски теолог из Новог Пазара, доскоро блиски сарадник Адема Зилкића, те да би тај избор требало да се оконча одмах после Бајрама, којим се завршава месец поста, а то би значило до половине јула. Наводно је и сам Насуфовић прихватио да дође на челну позицију ИЗС-а.
– Знам Сеада као доброг човека, али је неприхватљиво да на ту функцију дође уз кршење свих одлука и прописа, па и самог Устава ИЗС-а. То би значило да је злоупотребљен – каже за наш лист Нусрет Гусинац.
Он је један од седам бивших чланова Сабора из санџачког мешихата, који нису присуствовали „спорној” седници овог органа у Новом Пазару. Каже да тако мисли 95 одсто имама, вероучитеља и професора медресе у Тутину и велики број новопазарских имама, с председником меџлиса (општинског одбора) у овом граду, али и верника.
– Ми себе не видимо као део неког система у коме се не поштују институције, прописи и одлуке, па се бојим да је то пут у нове поделе – каже Гусинац.
Он за седницу Врховног сабора ИЗС-а и одлуке о смени реиса Адема Зилкића каже да су „ујдурма неких политичких фактора из Новог Пазара, блиских властима Србије, а све с циљем да се угаси ИЗС, односно њен део у Санџаку”.
– Адем Зилкић је, у читавом овом замешатељству, жртва, њему је нанета велика неправда – каже Гусинац.
У саопштењу разрешених чланова Врховног сабора, међу којима је и Гусинац, овај скуп се назива београдском ујдурмом, због учешћа браће Јусуфспахић, Мухамеда и Мустафе.
„Ми поштујемо сваку одлуку органа Исламске заједнице донесену на уставан начин и у складу с нормативним актима, али никада нећемо признати фингиране, монтиране, лажне одлуке и кршење аката ИЗС-а, као ни самовољу Београђана”, стоји у саопштењу.
Председник санџачког мешихата ИЗС-а Хасиб Суљовић именован је за председавајућег повереништва које руководи радом ове заједнице, а незадовољни имами саопштавају да он разбија ту заједницу и новопазарски меџлис препушта другој исламској заједници (Исламској заједници у Србији), коју је донедавно предводио Муамер Зукорлић.
Суљовић, који сада обавља функцију првог човека у ИЗС-у, пак сматра да ће се избор новог реиса обавити у сладу са нормативима, али не жели да говори о томе да ли је Сеад Насуфовић главни кандидат.
У Србији од 2007. године постоје две исламске заједнице – Исламска заједница у Србији (ИЗуС), на чијем челу је до скоро био Муамер Зукорлић, а сада Мевлуд Дудић, и Исламска заједница Србије с Адемом Зилкићем на челу.
Има и оних који верују да ће после одласка Зукорлића у политику и смене Зилкића с места реиса, лакше доћи до уједињења свих муслимана у Србији у једну заједницу. Превирања у ИЗС-у, међутим, прете да се ова заједница још једном подели.