уторак, 25.09.2018. ✝ Верски календар € Курсна листа
Последња измена 21:26

Неизвесно пред крај меча

Србија – САД 10:8 (4:2, 3:2, 2:2, 1:2). – Американци први дали гол, онда наши преузели игру, а на крају сачували победу
Аутор: Дејан Стевовићчетвртак, 23.06.2016. у 10:47

Од нашег извештача

Хуејџоу – Први циљ је остварен. Мада резутати нису у првом плану лепо је када се побеђује. Јуче је у првој утакмици последњег кола пала Америка – 10:8 (4:2, 3:2, 2:2, 1:2) и данас ће ривал за улазак у полуфинале бити Јапан. Дакле добар спаринг са екипом која због физичких могућности игра атипичан ватерполо, тера на стално кретање, а то селектору Савићу одговара.

Али вратимо се занимљивом и доста чудном сусрету са Американцима. Судије Наумов и Флахив су се својски трудили да нервирају и тренере, посебно Савића, и играче, посебно наше репрезентације. Довољно је рећи да је Савић добио жути картон што му се не дешава често.

У тиму нису били Алексић и Ћук. На месту бека су често били Гоцић и Душко Пијетловић. Обојица голмана су поделили четвртине и у важним моментима били сигурни.

Американци су одмах повели, али је Стефан Митровић лепом параболом изједначио. Гоцић је био стрелац другог гола. До претпоследњег минута било је 2:2 да би за само 30 секунди Страхиња Рашовић погодио мрежу Барона. Друга четвртина је имала миран ток. Рутински је одржавана предност. Дивним ударцем у рашље Филиповић је повисио на 5:2, а Душко Пијетловић, окружен неколицином играча, и Јакшић са играчем више донели и плус четири који је смањен голом Бовена.

Прлаиновић је обележио головима трећи период. Погађао је у првом и последњем нападу. Пожурило се неколико пута а ривал је са два поготка држао ритам. После 9:6 мало ко је веровао у неизвесност. Она је ипак дошла, као последица умора, нервозе због суђења, па је амерички тим на три минута пре краја смањио на 9:8. Све је решио параболом Филиповић 1,58 до краја, а Удовичићев тим и поред још два пута бројчане предности није ништа више урадио.

Свесни су били српски ватерполисти да нису блистали, али и да су имали моменте добре игре, посебно у првом делу меча и самом финишу када је ривал претио:

– Испада на крају да смо чували победу, али није тако. Имали смо контролу све време и најважније је да смо победили. У финишу смо пали, али је прво место сачувано, – рекао је Страхиња Рашовић који је омогућио прву предност својој екипи.

Душко Пијетловић је водио жестоку, нимало нежну борбу са Американцима:

– Види се да нисмо физички најспремнији. Овај турнир не значи ништа посебно, није као што је био у Бергаму прошле године. Тада смо били спремнији, јер нам је требало прво место да бисмо се пласирали на Олимпијске игре. На крају су нас угрозили, али смо показали да смо екипа. Збили смо се и одбранили.

Андрија Прлаиновић је додао:

– Физички тешка утакмица уз критеријум суђења који је био чудан. Потпуно другачији од меча са Бразилом. Американци су све бољи, млади играчи напредују од када их је преузео Дејан Удовичић. Могу са свима да играју и биће врло незгодан ривал свакој екипи у Рију.

Базен: Ђиншан. Гледалаца: 500. Судије: Флахив (Аустралија) и Наумов (Русија). Искључења: Србија 10(1), САД 4(2). Двоструко искључење: Србија 2(1).

СРБИЈА: Г. Пијетловић, В. Рашовић, Гоцић 1, Ранђеловић, Суботић, Д. Пијетловић 1, Убовић, С. Рашовић 2, Јакшић 1, Филиповић 2, Прлаиновић 2, С. Митровић 1, Б. Митровић. Селектор: Савић.

САД: Мозес, Данстејн 1, Вавић, Оберт 1, Релс, Купидо 1, Самјуелс, Азеведо 1, Бовен 2, Халок 2, Смит, Ман, Барон. Селектор: Удовичић.

Судије створиле вртлог у којем се нису снашле

Упали су својим критеријумом Флахив и Наумов у вртлог у којем се нису снашли. После две четвртине Србија је имала два пута играча више, а Америка четири пута. Србија је водила са 7:4. У наредне две четвртине Србија је добила још два пута играча више, дакле један по четвртини а противник је имао 10 пута једног и два пута два играча више. Срећом реализација је била слаба, квалитетни српски блокови и голмани, а и неискуство ривала.

– Изгледа да ћемо морати да се навикавамо на овакав критеријум суђења, – било је све што је о утакмици рекао селектор Савић.