Андрићград – Већ три дана, Андрићград је домаћин првог Сајма књига српске и балканске културе и историје, а тако ће бити све до 10. јула. Током две недеље, у овој културној престоници Републике Српске, биће одржан низ манифестација каквих се не би постиделе ни многе престонице нашег региона. Од представљања издања Андрићевог института и Уругваја као земље почасног госта, као и бројних романа и књига, преко научних скупова (између осталог и о делу Петра Кочића), музичких догађаја, свечаних додела награда, па све до изложбе слика Милоша Шобајића.
Јучерашње свечано отварање, у присуству бившег председника Уругваја Хосеа Мухике, председника Републике Српске Милорада Додика, академика Матије Бећковића и низа водећих интелектуалаца и јавних личности – приредио је Емир Кустурица. Наш прослављени редитељ, идејни покретач града који спаја српски народ са обе стране Дрине, био је и домаћин сусрета у Андрићевом институту, на коме је председник Републике Српске Милорад Додик госту из Уругваја уручио највиши орден РС. Јуче је представљена и књига посвећена Мухикином животу, „Сећања ћелијаша“, аутора Елеутерија Фернандеса Ујдоброа и Маурисија Росенкофа, у преводу Силвије Монрос-Стојаковић.
Иако званичан, због уручења одликовања, сусрет је ипак био опуштен и прилично неформалан, како и приличи сусрету добрих пријатеља. Додик је објаснио Мухики да наш народ има велике симпатије према њему, рекавши да Срби живе у сложеним условима. На то је Пепе, како Мухику зову у његовој земљи, рекао да је у делу Монтевидеа где су складишта и хладњаче било некада много Срба и Југословена који су тамо радили: „Преци су нам свима дошли бродовима, бежећи од ратова у Европи.“
На Додиково питање, како је сада у Уругвају, Мухика је одговорио: „Суседи су нам прехлађени, Бразил и Аргентина, имају своје проблеме, па се то одражава и на нас.“ Скрећући разговор на најактуелније политичке теме, председник РС рекао је како мисли да може доћи до поништавања референдума у Великој Британији, „јер амерички државни секретар Џон Кери долази у Брисел и Лондон”.
Лидер РС је још напоменуо да је већина српског народа емотивно везана уз Русију, а да је у БиХ евидентирано највише радикалних исламиста у Европи, као и да је међународна заједница, преко високог представника, изменила Дејтонски споразум на штету РС.
Кустурица је подсетио на Андрићеве речи да „на Балкану може све да се деси у сваком тренутку“, додавши да се дешавају и лепе ствари, као што је Пепеов долазак. „Успео је у малој земљи да изведе нешто што се зове социјална правда и што не постоји у Европи од слома комунизма”, истакао је Кустурица и објаснио зашто Срби највише воле Мухику – због периода када је био тупамарос (герилци који су пљачкали богаташе и борили се против војне хунте) и његовог закључка да су банкари злочинци. Кустурица је још додао да је Пепе био први председник у свету који је наредио да се Косово не призна – чим је сазнао да су га признали Американци.
„Ваша владавина, као што је Емир рекао, прочула се и довде“, рекао је Додик, на шта је Мухика узвратио да одаје признање овдашњем камену, мермеру, дрвећу... „Византијска цивилизација дала је свој духовни допринос најважнијим хуманистичким чињеницама. Отићи ћу ускоро одавде, али желим да знате да носим осећање блиског пријатељства и врло су ми јасна осећања неизвесности која вас опкољавају на Балкану. Свестан сам свих ваших рана. Желим да имате што више школа и одржите вашу културу. Хвала за могућност да се уверим да упркос свему што се преживели и даље корачате у будућност. Живела слобода!“, рекао је Мухика јуче у Андрићграду.