Од нашег извештача
Вимблдон – Прво финале Вимблдона без Федерера, Надала и Ђоковића још од 2002, први пут без Ђоковића и Федерера с друге стране мреже у гренд слем финалу – Енди Мари је максимално искористио сјајну шансу у тениској катедрали за повратак на шампионско постоље.
Британац је до друге вимблдонске титуле, треће на гренд слемовима, дошао убедљивијом игром него што то пише на семафору. Резултат финала је 6:4, 7:6 (7:3), 7:6 (7:2), али на терену није владала толика неизвесност.
– Имао сам тешке поразе у финалима и зато ми је драго да опет грлим пехар – истакао је Мари који се расплакао после тријумфа. Он је до сада изгубио чак осам гренд слем мечева за титуле, шест од Новака и два од Роџера.
Иако је Раонићев сервис много јачи од Маријевог, Шкот је лакше освајао своје гемове. Милош све до средине трећег сета није имао ниједну брејк лопту а онда је одједном дошао до две (15:40). Имао је шансу да једну претвори у вођство, али је опет лоше одиграо на мрежи.
Осим ритерна, још већи минус у овом финалу је био његов волеј. Канађанин има топовски сервис, он је темељ његове игре, али јуриши на мрежу који су против Британца били императив, нису јуче били његова врлина. Од чак 77 поена у предњем пољу, освојио је само 46.
Раонић је веома крут, нема еластичност неопходну за волеје и Мари је то умео да искористи. Још једна веома значајна бројка је веома мало асова – Милош осам, Енди седам..
– Он се феноменално креће и феноменално ретернира. То су две његове највеће врлине – објаснио је Канађанин.
Милош је у трећем сету хуктао као локомотива, претходни дуги мечеви су оставили трага, али он није посустајао.
– Урадио сам све што сам могао, али Енди је играо много добро. Једино што морам да се потрудим је да поново будем у финалу. Презадовољан сам турниром, поготово после полуфинала у коме сам сам надокнадио минус против Федерера.
Следи краћи одмор па нови јуриш на врх.
– Морам да поправим игру на мрежи, одбрану, сервис, кретање, ритерн – набрајао је Раонић.– Практично све, али само тако могу поново да се борим за највеће титуле.
Победнику је, баш као и у женској конкуренцији, припало два милиона фунти, док се поражени финалиста утешио половином те суме.
Још се не зна да ли Мари игра у Београду
Мари се опет није изјаснио о игрању у четвртфиналу Дејвис купа у Београду.
– Још ћу причати са селектором – истакао је после финала. – Физички се добро осећам, што је нормално, али ујутро ће бити другачије. Видећемо када се пробудим како се осећам. Онда ћу разговарати са тимом и селектором.
Нови Раонићеви рекорди
Милош Раонић је у полуфиналу против Федерера поставио вимблдонски рекорд у брзини сервиса са 231,1 километар на сат, а већ јуче га је оборио. Сервирао је 236,5 км на час.
Звезде у ложи
Тројица вишеструких вимблдонских шампиона, са укупно 10 титула, седела су јуче у краљевској ложи. Бјерн Борг, петоструки победник, Борис Бекер (3) и Стефан Едберг (2) заједно су уживали у великом финалу.
Критике Мекинроу
Одговарајући на примедбе да није у реду да као Раонићев тренер коментарише на ТВ финале, јер није неутралан, Џон Мекинро је прихватио нову улогу, стручног консултанта из угла Канађанина. Дакле није морао да буде неутралан.
ТВ ЕСПН је био критикован што је допустио да Мекинро коментарише полуфинале Раонић – Федерер. Аргумент је да није био непристрасан.
Бердихов неславни рекорд
Рекорди су углавном за понос, али то не важи за овај који је Томаш Бердих постигао на Вимблдону. Његов полуфинални пораз против Ендија Марија је 115. у каријери против ривала из првих десет, а то је рекорд. Нико у историји није више пута изгубио од топ тен тенисера. Чех има 49 победа, а до петка је рекорд делио са Стефаном Едбергом. На трећем месту је Давид Ферер са 110 пораза.