субота, 07.12.2019. ✝ Верски календар € Курсна листа
Последња измена 23:08

Прва титула Португалаца

Финале Европског првенства за фудбалере: Француска – Португалија 0:1 (0:0, 0:0). – Једини гол постигао Едер у 109. минуту. – Победник од половине првог полувремена без повређеног Кристијана Роналда. – Жињак у 89. погодио стативу
Аутор: И. Ц.недеља, 10.07.2016. у 23:32
(Фотографије Ројтерс)

Португалија је први пут освојила неки трофеј. Постала је првак Европе пошто је у Паризу победила Француску с 1:0 (0:0, 0:0). Одлука је пала у 109. минуту. Португалци су се додавали и чинило се да им ни тада није била намера да озбиљније запрете Французима. А онда је лопта дошла до Едера. Примио ју је на левој страни и кренуо паралелно са шеснаестерцем. Од њега, ваљда, нико није очекивао да ће да шутира из велике даљине. Португалац је, међутим, решио да опроба шут и то му се посрећило. Његов чувар је блокирао погрешну страну, Лорис можда и није на време видео куда иде лопта, а када се бацио није могао да спречи најгоре по Француску – лопта је завршила у његовом десном углу.

Два минута пре тога Португалци су били најближи вођству. Енглез Клатенбург је досудио слободан ударац за њих, мада је лопта погодила у руку Вилијама Карваља!? Шутирао је, мада је прекршај био на левој страни, левак Гереиро и погодио пречку!

Најближи тријумфу Французи су били у претпоследњем минуту другог полувремену. Жињак је добио лопту у шеснаестерцу, али исувише искоса. Међутим, иако окренут леђима Пепеу велемајсторски га је преварио и потом тукао на гол. Руи Патрисио је једини пут на утакмици био немоћан, али је срећа била уз њега – лопта је погодила стативу.

Французи су, иначе, били опаснији и док је Кристијано Роналдо био у игри. У седмом минуту је Гризман тукао у спољни део мреже, а у десетом, иако омален, одлично је скочио и изврсно шутирао главом. Али португалски голман је избио лопту која је ишла под пречку. У 19. минуту је Сисоко претрчао готово цело противничко поље као да нема никога од Португалаца и добро шутирао.

А онда је у 23. минуту Кристијано Роналдо морао да напусти игралиште. Неколико минута пре тога коленом га је ударио Паје и мада је португалски капитен покушао да остане у игри – ипак је морао на клупу. Судија тада није досудио прекршај, као ни фаул пре тога, такође у корист Португалије, и у наставку акције је настрадао Роналдо.

Можда се после изласка главне узданице противника домаћину учинило да је победа неизбежна. Мада је углавном лопта била у њиховим ногама нису појачали темпо. Освежење је уследило тек кад је у 57. минуту уместо Пајеа ушао Коман. Већ у наредном минуту је створио шансу Гризману, али фудбалеру који је увео Француску у финале није било суђено да јој донесе и трофеј.

Коман је припремио прилику и Жируу у 73. минуту. Међутим и његов шут је укротио Руи Патрисио.

Да је Жињак дао гол у 89. минуту Португалци би жалили за оним што се догодило у 77. минуту. Дуго нису угрозили гол Француза (у четвртом минуту је Нани примио лопту упућену с португалске половине, али је из шеснаестерца пуцао преко гола), а онда су два пута ставили на муке Лориса у размаку од само неколико секунди.

Прво је Нани с места одакле се обично центрира покушао да ухвати на спавању француског голмана. Ипак, Лорис је крајњим напором „извадио” лопту која је ишла под саму пречку. Међутим, лопта се одбила до Кварезме, који ју је маказицама упутио на гол, али право тамо где је био голман.

После тога је и Сисоко поново скренуо пажњу на себе. Шутирао је с више од 25 метара, али је и тада Руи Патрисио био несавладив.

Португалски селектор Фернандо Сантос је тек у 75. минуту увео у игру правог центарфора. И то му се исплатило. Едер је у 103. минуту ставио на искушење у 103, а потом постао и јунак првог тријумфа Португалаца у историји.

Нови шампион Европе не само што није пленио игром на овом турниру, него остаје утисак да је све време шампионата био под скутовима среће. У групи је био тек трећи, потом се провлачио и једино је у полуфиналу против Велса дошао, што се каже, заслужено до победе.

Французи су почели траљаво, а онда били све убедљивији. Чинило се да су најтежи део оставили иза себе када су избацили Немце. Али, у финалу нису умели да искористе теренску иницијативу коју им је противник препустио. И један гол је одлучио, један тренутак непажње.

Стадион: Француске. Гледалаца: 80.000. Судија: Клатенбург (Енглеска). Стрелац: 1:0 Едер (109). Жути картони: Имтити, Матиди, Косјелни, Погба (Француска), Седрик, Марио, Гереиро, В. Карваљо, Патрисио, Фонте (Португалија).

ФРАНЦУСКА: Лорис 8 – Сања 7, Косјелни 8, Имтити 8, Евра 7 – Погба 7, Матиди 7 – Сисоко 8, Паје 5 (од 57. Коман 6) – Гризман 7 – Жиру 6 (од 75. Жињак 7). Селектор: Дешан.

ПОРТУГАЛИЈА: Патрисио 8 – Седрик 6, Пепе 6, Фонте 8, Гереиро 7 – В. Карваљо 7 – Санчес 6 (од 75. Едер 6), Силва 6 (од 65. Мотињо 5), Марио 7 – Нани 7, Роналдо – (од 23. Кварезма 6). Селектор: Сантос.