Одељење за вантелесну оплодњу Клинике за гинекологију и акушерство Клиничког центра Србије радиће пуним капацитетом у току целог лета. Тренутно су, због реновирања ове службе у ГАК „Народни фронт”, једина државна клиника у Београду на којој парови могу да добију бесплатно помоћ у случају стерилитета. Од почетка године код њих је урађено 277 покушаја вантелесне оплодње код парова који не могу природним путем да добију потомство. У 40 одсто случајева трудноћа је остварена. Планирано је да кроз овај поступак у наредних пет месеци прође бар још 170 супружника. У односу на прошлу годину то је 40 до 50 одсто више покушаја.
Иако је одобравање трећег поступка вантелесне оплодње о трошку Републичког фонда још више напунило чекаонице ове клинике, они успевају да изађу у сусрет заинтересованим паровима. У томе им је помогло запошљавање два биолога и набавке нових уређаја.
– Раније смо имали само једно место за обављање овог процеса, а сада имамо два. Набавили смо и два апарата за директно убацивање сперматозоида у јајну ћелију што нам омогућава да повећамо број парова који долазе на вантелесну оплодњу. Стигао нам је и такозвани тајм лапс уређај који служи да уз помоћ камера и компјутера тачно пратимо развој јајних ћелија и ембриона и да видимо да ли се све одвија по плану, због чега је и успех већи. И паровима је интересантно да то могу да гледају – појаснио је професор др Александар Стефановић, директор Клинике за гинекологију и акушерство КЦС-а. Он подржава мишљење лекара из стручних комисија да границу за одобравање бесплатних покушаја вантелесне оплодње треба померити на 41. годину за жене. Јер, уз усавршене методе лечења и нове апарате поправља се и успех остајања у другом стању уз помоћ вештачке оплодње код жена тих година.
Др Александар Стефановић (Фото Д. Јевремовић)
– Имамо и програм замрзавања јајних ћелија, сперматозоида и ембриона, што је веома значајно за парове код којих не успе овај покушај, па се онда могу искористити они који су замрзнути. Има случајева да нека особа због озбиљног обољења мора на тешку операцију, па зато замрзне јајне ћелије раније како би после опоравка могла да има могућност да из замрзнутих узорака може да добије потомство. Донација јајних ћелија и сперматозоида у нашој земљи није дозвољена и чека се усвајање неких подзаконских аката којима би се то омогућило. Наша клиника означена је као база где би могло то да се оствари, па чекамо промене закона како би то заживело – истакао је др Стефановић и охрабрио парове да се поступак ради врло брзо пошто обаве све неопходне анализе, тако да нема дужих чекања.
Заказивање прегледа од августа
Од идућег месеца биће омогућено да лекари из домова здравља електронски заказују амбулантне прегледе код лекара Клинике за гинекологију.
– У току је увођење информатизованог здравственог система који ће бити веома значајан јер ми имамо више од 100.000 прегледа годишње и око 26.000 хоспитализованих пацијенткиња. Имали смо обуку особља за рад са новим системом и спремно дочекујемо новине. На овај начин ће лекари у домовима здравља „кликом” моћи да закажу прегледе ултразвуком, долазак код ендокринолога, прегледе за рано откривање рака грлића материце… – наглашава др Александар Стефановић.