субота, 17.11.2018. ✝ Верски календар € Курсна листа
Последња измена 23:54

Американци најуспешнији, Србија 32. по броју медаља

На другом месту спортисти из Велике Британије, Кинези су на трећем месту а десеткована руска екпседиција је четврта по броју освојених медаља
понедељак, 22.08.2016. у 00:30
Јусеин Болт, најбржи човек на свету (Фото Ројтерс)

РИО ДЕ ЖАНЕИРО - Амерички спортисти завршили су учешће на Олимпијским играма у Рио де Жанеиру са 121 освојеном медаљом, од чега 46 златних, 37 сребрних и 38 бронзаних, док је Србија са осам одличја, два златна, четири сребрна и два бронзана, заузела 32. место.

Учинак водећих спортских нација није сасвим реалан, јер се мора узети у обзир чињеница да је руски тим у Рио дошао десеткован, пошто више од 100 њихових такмичара није добило дозволу да наступи на Олимпијским играма.

Да су били комплетни, Руси би сасвим сигурно освојили више од 56 одличја, а САД, Велика Британина и Кина би их имали мање.

Што се учинка српских спортиста тиче, сви би морали да буду задовољни са осам освојених медаља, јер је то више него у Лондону и Пекингу заједно. Тачно је да смо у тенису и стрељаштву остали без „већ виђених” одличја, али су освојена нека на која и нисмо рачунали.

Од држава бивше Југославије, највише успеха су имали хрватски спортисти, који су освојили десет медаља, пет златних, три сребрне и две бронзане, и заузели су 17. место.

Словенци су освојили четири медаље (1-2-1), а једна златна је отишла на Косово. Такмичари из Македоније, Босне и Херцеговине и Црне Горе нису се пели на победничко постоље.

Златне медаље су освајали спортисти из 59 земаља, а одличја су отишла укупно у 87 држава.