Прву помоћ избеглицама тек пристиглим у Београд већ годину дана пружају волонтери „Инфо парка” поред долазног перона Београдске аутобуске станице. Браон кућица ове организације у парку ипак неће обележити први рођендан јер ће, по налогу градских власти и Комесаријата за избеглице прекосутра морати да се склоне.
– Мигрантима ни у ком случају није место у парку. Место им је у Крњачи и у осталим прихватним центрима по Србији – каже Иван Мишковић из Комесаријата за избеглице.
Уклањање објекта „Инфо парка” неће бити и крај рада ове организације јер ће, како каже једна од хуманитарки Тијана Сијарић, они наставити да раде на терену. Проблем ће им, објашњава, бити подела оброка избеглицама са Блиског истока. У Београду их има око 300 „видљивих”, а број је сигурно већи јер има и оних који су дошли са кријумчарима, па се не мешају са својим сународницима у парковима. Од како су високим мрежама ограђени травњаци у Савамали, Авганистанци, Иранци, Сиријци... овде су само у пролазу и свраћају у време поделе оброка. Они који имају породице време проводе у „Миксалишту”, док се млађи мушкарци сналазе сами и тумарајући по граду проналазе склоништа. Прилику да завири у једно од њих имала је екипа „Политике”.
Између футуристичког „Београда на води” и полазног перона Аутобуске станице напуштене полусрушене бараке постале су привремени дом за око 60 људи са Блиског истока. Свуда около су гомиле смећа и шута, али и велики број ћебади. Делује као да су покривачи само послагани на гомиле, али испод њих су људи. Да су „хумке” живе уверили смо се када се тинејџер извукао испод једне од њих и почео да клања. Недалеко од њега, петорица младића играју таблић. Тихо сабирају не уписујући рецке. Не играју у победу, већ само да им прођу дуги сати. Потпаљујући ватрицу четрдесетогодишњак дубоко усечених бора припрема себи ручак. Његови „цимери” једу и љубазно нас нуде да им се придружимо. Ту су, кажу, већ 15 дана. Били су у парку и на паркингу код Економског факултета, али овде им је боље. Имају свој мир, никоме не сметају и нико их не дира.
Житељи Савамале отказују гостопримство
Претходних дана градом се пронела прича да су избеглице у близини Аутобуске станице насилне према становницима околних улица. У Бироу за информисање МУП-а Србије потврдили су да су добили велики број пријава грађана због ремећења јавног реда и мира у овом делу града, али нису прецизирали на који начин су ред и мир нарушавани и да ли је било физичких напада.
– У сарадњи са градом и надлежним државним институцијама, МУП проналази најбоље могуће решење овог проблема, истовремено водећи рачуна о грађанима који живе у том делу Београда, али и о хуманом односу према мигрантима – кажу у МУП-у.
Волонтери „Инфо парка” ипак тврде да ситуација није таква како је доживљавају житељи Карађорђеве и околних улица.
– Од како смо ми ту, од 16. септембра прошле године, није било ниједног инцидента у коме је неко од избеглица напао неког од локалних становника. Они су се међусобно кошкали, али наше људе нису нападали – тврди Тијана Сијарић из ове организације.