Професор међународног права на Правном факултету у Сплиту др Даворин Рудолф оценио је да је одлука да спор Црне Горе и Хрватске о разграничењу на мору код Превлаке реши Међународни суд правде у Хагу „најелегантније” решење, пишу подгоричке „Вијести”.
Он је нагласио да „нико у Хрватској ни у примислима нема Превлаку која би служила као некакав полигон за безбедносно угрожавање Црне Горе”. „Што се тога тиче мислим да сви Црногорци могу мирно да спавају. За Хрватску је најспорније присуство полицијских снага Црне Горе у тзв. плавој зони око Превлаке, јер ако се ради о хрватској територији стварно то нема никаквог смисла”, оценио је Рудолф.
Он каже да ће Хрватска инсистирати на еквидистанцији, јер према том Привременом споразуму из 2002. „није повучена црта средине, што Хрватској не одговара”.
„Хрватска ће желети да се повуче црта средине између црногорске и хрватске обале, јер је то уобичајена пракса у свету”, истиче Рудолф, за црногорски лист. Процене да би у том случају Хрватска практично контролисала улаз у Боку, Рудолф објашњава да се „црта средине примењује ако нема посебних околности”.
Он указује да Хрватска није могла да натера Словенце да прихвате надлежност суда у Хагу поводом спора у Пиранском заливу.
„Имамо спор са Словенијом, а они неће да изађу пред суд него иду за политичким решењем, па су вам онда ту притисци – чланство ЕУ или не знам шта. Ми смо се опекли на том случају и не желимо да се према Црној Гори понашамо као Словенија... Одлуку суда у Хагу, као органа УН, поштоваће обе стране било повољно или неповољно. Увек ће неко бити незадовољан, али мислим да је то најпоштеније”, нагласио је Рудолф.